Velikonoční pondělí je plné tradic a zvyků

Na Velikonoční pondělí jsou děvčata vyšlehána pomlázkou z vrbového proutí, které na ně má přenést svou svěžest. Chlapci za odměnu dostávají malovaná vejce jako symbol nového života a zrození.

Bývalo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky. Podle jejich barev mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí a zelená sympatie.

A co se na Velikonoce dříve jedlo? Oběd býval po ukončeném půstu slavnostnější. Jehněčí maso, pečený králík nebo velikonoční nádivka s bylinkami. Nesměly chybět ani koláče s povidly a tvarohem a všemožné dobroty z vajec. Svátky jara jsou tady a tak přeju, aby byly barevné a veselé.

Vaše Iva Hüttnerová

autor: Iva Hüttnerová | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...