Výbuch v Synthesii: unikl oblak nitrózních plynů

21. srpen 2012

Dnes po půl jedné došlo v areálu pardubické chemičky Synthesia k dalšímu výbuchu. Nad Pardubicemi se objevil oranžový mrak, který dále postupuje.

Starostce Lázní Bohdaneč Květoslavě Jeníčkové a ostatním starostům okolních obcí přišla zpráva od integrovaného systému.

"V areálu "Zone E3" firmy Synthesia Semtín došlo k nehodě s výronem oxidu dusíku. Recesivní zásah pokračuje. K úniku škodlivých látek mimo areál už nedochází. Ohroženy jsou části Ohrazenice, Doubravice, Polabiny a Trnová, doporučení uzavřít okna – dispečink Synthesie," přečetla si na mobilu starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Janíčková.

Video natočené těsně po výbuchu jedním z posluchačů Českého rozhlasu Pardubice.

Nebezpečí nehrozí

Městský rozhlas v Pardubicích okolo 13.15 varoval občany, aby se zbytečně nepohybovali venku, zavřeli okna, otevřený oheň a připravili si ochranné pomůcky. Varování bylo krátce před 14. hodinou odvoláno.

Řidiči by měli počítat s hustým provozem na silnici I/36 na trase Pardubice - Lázně Bohdaneč, která vede kolem Synthesie. Doporučujeme zvolit jinou trasu.

Na místo zamířili hasiči nejen z Pardubic ale také z Chrudimi.

Výroba v chemičce je dočasně pozastavena kvůli panujícím vedrům.

"My jsme okamžitě zastavili tu část výroby, která je spojená tady s těmi provozy. Jedna z možných příčin jsou extrémně vysoké teploty a samozřejmě to pouze potvrzuje to, že výroba bude obnovena, až teploty budou na standardním stavu," řekla mluvčí Synthesie Jaroslava Doležalová.

Mluvčí dále tvrdí, že lidem nebezpečí nehrozí. "Stala se stejná situace jako včera. Je to únik nitrózních plynů z jiného zásobníku na úložišti. Přijali jsme okamžitě opatření, že s okamžitou platností je zastavena výroba, protože jednou z možných příčin mohou být tyto extrémně vysoké teploty. Výroba se obnoví, až se změní počasí," řekla.

Při výbuchu nebyl nikdo zraněn. Škoda na majetku vznikla pouze na tancích v chemičce.


Zobrazit místo Areál Synthesia na větší mapě

Chcete dostávat každý den zpravodajství e-mailem zdarma do vaší schránky?
Budete tak mít každý den dokonalý přehled o dění ve Vašem kraji a k tomu tipy na vybrané pořady ČRo Pardubice!
To vše úplně zdarma!
Stačí se jen zaregistrovat!

autoři: pta , KAL
Spustit audio