Vysíláme z nového planetária

27. leden 2015

Vydejte se s námi až ke hvězdám. Digitální technologie v novém královéhradeckém planetáriu totiž promítá hvězdné nebe na kopuli o průměru 12 metrů.

Vybudování planetária trvalo tři roky a stavba za víc než 111 milionů korun nabízí kromě pohledu do vesmíru také simulaci vesmírných letů, prostorovou projekci dokumentů nebo interaktivní expozici fyzikálních experimentů. Český rozhlas Pardubice bude z tohoto výjimečného místa vysílat živě v pátek 27. února 2015 dopoledne.

Nové planetárium připomíná zvenku UFO a až devadesát lidí může sledovat hvězdné nebe na kopuli o průměru 12 metrů. Co dalšího je na projekčním zařízení unikátního, popisuje astronom Miroslav Brož.

„Máme velice moderní projektory, které umožňují realisticky promítat noční hvězdnou oblohu. Dají se zároveň použít i pro promítání filmů,“ popisuje Brož a dodává:

„Chceme ukázat i trojrozměrný simulátor vesmíru, ve kterém se můžete pohybovat. Na pokrytí kopule potřebujeme pět projektorů. Technologie používá speciální projektory, u kterých by neměly být patrné jakékoliv překryvy mezi pěti obrazy.“

Nové planetárium se pro veřejnost otvírá v Hradci Králové

Zvětšit mapu
autor: KLO
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?