Vysíláme z nového planetária

27. leden 2015

Vydejte se s námi až ke hvězdám. Digitální technologie v novém královéhradeckém planetáriu totiž promítá hvězdné nebe na kopuli o průměru 12 metrů.

Vybudování planetária trvalo tři roky a stavba za víc než 111 milionů korun nabízí kromě pohledu do vesmíru také simulaci vesmírných letů, prostorovou projekci dokumentů nebo interaktivní expozici fyzikálních experimentů. Český rozhlas Pardubice bude z tohoto výjimečného místa vysílat živě v pátek 27. února 2015 dopoledne.

Nové planetárium připomíná zvenku UFO a až devadesát lidí může sledovat hvězdné nebe na kopuli o průměru 12 metrů. Co dalšího je na projekčním zařízení unikátního, popisuje astronom Miroslav Brož.

„Máme velice moderní projektory, které umožňují realisticky promítat noční hvězdnou oblohu. Dají se zároveň použít i pro promítání filmů,“ popisuje Brož a dodává:

„Chceme ukázat i trojrozměrný simulátor vesmíru, ve kterém se můžete pohybovat. Na pokrytí kopule potřebujeme pět projektorů. Technologie používá speciální projektory, u kterých by neměly být patrné jakékoliv překryvy mezi pěti obrazy.“

Nové planetárium se pro veřejnost otvírá v Hradci Králové

Zvětšit mapu
autor: KLO
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.