Výstava Barvalo o romské kultuře a historii získala prestižní cenu francouzského časopisu Historia
Francouzský časopis Historia ocenil výstavu Barvalo, která mapuje romskou civilizaci v Evropě, a zvláště ve Francii. Expozicí roku se Barvalo stalo v silné konkurenci. Na jedné z nejobsáhlejších výstav o Romech pracovalo 19 kurátorů. Expozici připravilo muzeum Mucem v jihofrancouzské Marseille.
Ve finále se Barvalo utkalo s pařížskou expozicí o herečce Sarah Bernhardt, která byla v Malém paláci. A uspěla i nad historickou expozicí o normandském obyvatelstvu, která byla ve městě Ruan. V Paříži jsem se sešla s historikem a šéfredaktorem časopisu Historia Ericem Pincasem:
Čtěte také
„Ceny časopisu Historia se udílí více jak 10 let. Jejich cílem je ocenit nejrůznější způsoby popisu a práce s historií. A přitom se nejedná jen o knihy a psanou formu, eseje nebo romány. Velkou pozornost věnujeme dětem a mládeži. Oceňujeme třeba i videohry.“
Všímají si tvorby v historických filmech, dokumentech, sledují biopiky. Zkoumají, jak jsou dějiny představené pomocí nových technologií, třeba stavbu a opravu katedrály Notre Dame v Paříži.
„Zásadní je propojení s uměním. Tím je samozřejmě cena za nejlepší historickou výstavu, jejíž udílení většinou celou ceremonii zahrnuje.“
Otěže letos převzalo Barvalo, a to po výstavě Picasso cizinec, kterou připravilo pařížské Muzeum přistěhovalectví.
„Porota v čele s historičkou umění sleduje historii umění, ale i muzeografickou činnost. U Barvala vyzdvihli zejména originalitu s velmi propracovaným a hlubokým zájmem o téma. Zásadním bohem pak byla snaha odstranit všechna klišé a předsudky, která jsou spojená s Romy, Manusche, Sinty a všemi obyvateli, které nazýváme lidmi na cestách.“
„Porota obzvláště ocenila jistou troufalost a smělost, s jakou se organizátoři vrhli do tématu a zrealizovali tak propracovanou výstavu. I to hrálo roli při rozhodování.“
Čtěte také
Jak se při slavnostním vyhlášení vyjádřil jeden z kurátorů, Barvalo je velkým doceněním nejen pro Romy ve Francii, ale v celé Evropě. Na závěr se Erika ptám, jak v časopise chápou pojetí a přiblížení dějinných souvislostí:
„Časopis vznikl už v roce 1909 a je tak nejstarším časopisem o historii ve Francii. Je absolutně apolitický. Za cíl si dává přiblížit historii a civilizace širokému publiku. Prohloubeně, ale populárně. Jde o časopis multigenerační.“
Eric Pincas dodává, že časopis Historia zná ve Francii skutečně každý. O to víc je ocenění pro výstavu Barvalo v Marseille opravdovým zadostiučiněním.
Související
-
O historii romského obyvatelstva ve Francii vypráví Ilsen About
Národ, který byl po staletí vystavován těžkým zkouškám a ne vždy v západní Evropě vítán. Tak dnes ve Francii zkoumají migraci a historii romského obyvatelstva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.