Žádné igelitky. V Chrudimi otevřela bezobalová prodejna

14. červen 2018 09:05
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zákazníci vybírají zboží v prodejně s vratnými obaly

Mouka nebo těstoviny ve sklenicích, rohlíky do papírového sáčku. Chrudim se zařadila na seznam měst, kde najdete takzvanou bezodpadovou prodejnu. Majitelé se snaží používat jen takové obaly, které je možné znovu použít.

Zákazník si může zboží nabrat do vlastní nádoby, obchod je ale založen především na vratných sklenicích. Posouvá tak zavedený koncept bezobalových obchodů spíš na bezodpadový.

„Funguje to velmi jednoduše, nakupujete hotové výrobky ve vratných zálohovaných obalech. Je to stejné jako u piva, když si kupujete pivo, tak si kupujete jen obsah, ale zaplatíte i zálohovaný obal. Každý výrobek má více velikostí. Když jdete příště nakupovat, tak nesete prázdné obaly, které odevzdáte a svou vratnou zálohu dostáváte zpátky a obaly se znovu plní,“ popisuje systém majitel prodejny Marek Lukesle.

Ve vratných obalech můžete nakoupit širokou paletu produktů

Igelitové pytlíky nebo tašky zákazníci v obchodě nenajdou. Jeden z cílů je totiž snížit množství plastového odpadu. To ale může zvládnout i ten, kdo chodí do běžného supermarketu, říká Marek Lukesle.

Domeček pro děti nebo kozy. Vysoké Mýto prodává vysloužilé kontejnery

Kontejner na tříděný odpad, tzv. zvon

Technické služby ve Vysokém Mýtě se zbavují použitých sklolaminátových kontejnerů na tříděný odpad. Nahradily je novějším typem nádob a ty staré nabízejí zájemcům za symbolickou cenu.

„Můžeme změnit spoustu věcí a začal bych drobnostmi, například nosit u sebe opakovaně použitelné tašky, mít jich víc a na více místech, abychom se naučili nepoužívat jednorázové tašky. Myslím, že se dá zamýšlet nad tím, kde se dá nakupovat bez tvorby odpadu a základní věc je v tomto se vzdělávat,“ dodal majitel.

Plastový odpad je problém i podle Iva Kropáčka z Hnutí Duha. „Pokud se podíváme na plastové obaly, například na potraviny, tak tam se to výrazně zvyšuje. V roce 2003 jsme vyprodukovali 170 tisíc tun plastových obalů ročně a v roce 2016 už to bylo 240 tisíc tun. Ten nárůst je významný.“

Nákup bez obalu je tak podle něj jedna z cest, jak situaci změnit. „V zahraničí jsou některé supermarkety, kde je bezobalový koutek a můžete si nakoupit bezobalově v supermarketu. To u nás ještě není.“

Praha i Brozany bez obalu

Bezobalová prodejna od podzimu loňského roku funguje také nedaleko Pardubic v Brozanech. Kromě nebalených potravin je prodejna vybavena mlýnkem na mouku nebo mák a v plánu je i systém komunitního sdílení nářadí. Další bezobalové prodejny už fungují v Praze, Brně nebo Hradci Králové.

Spustit audio