Zahradní pomocníky v zimě potřebovat nebudeme. Jak je správně zazimovat?

3. prosinec 2024

Sekačku na trávu už asi používat nebudeme, s řetězovou pilou nařežeme zbytek dřeva na zimu a křovinořezem porovnáme nálety. Jak je uložit a jak se o ně postarat, aby na jaře opět bezproblémově sloužily?

U zahradních pomocníků se spalovacími motory jsou největším problémem ekologické přísady v nejpoužívanějším benzínu Natural 95. Proto doporučují světoví výrobci zahradní techniky tento benzín skladovat maximálně měsíc a podle toho ho nakupovat.

„Při používání starého benzínu nejde technika nastartovat. Ucpávají se filtry a palivové hadičky, poškozuje membrány a ucpává sítka v karburátorech. Proto je nejlepší palivo ze zahradních pomocníků odstranit. A to tím, že ho z palivové nádrže odsajeme nebo vylijeme. Je důležité tam trochu paliva nechat, stroj nastartovat a palivo zcela vyjet. Tak, aby vše bylo bez benzínu a suché,“ říká prodejce zahradní techniky a servisní technik Michal Zbráš.

zahradní sekačka

Travní sekačky, křovinořezy a vyžínače

Sekačku očistíme, nastartujeme, necháme ohřát olej, a pak ho vypustíme. Odstraníme tak škodliviny, které se během používání sekačky do oleje dostaly. Nalijeme nový, který sekačku na zimu dobře nakonzervuje a vyjedeme zbytek paliva.

Z křovinořezů a vyžínačů také vyjedeme palivo. Stroj očistíme. Vyčistíme klouby a převodovou hlavu a doplníme plastické mazivo.

Řetězové pily

Kdo používá ekologické mazací oleje na lištu a řetěz, měl by je buď prací s pilou vyjet, nebo odsát. Vydrží zhruba měsíc, pak začnou ‚medovatět‘. Mohou ucpat olejové čerpadlo a rozvody mazání lišty a řetězu. Může také zatuhnout řetěz.

Do nádržky na mazání řetězu, po vyjetí eko oleje, nalijeme trochu benzínu a pilu projedeme. Benzín tento olej odstraní. Pak nalijeme klasický minerální olej, opět projedeme, aby se dostal všude a pilu nakonzervoval. Pak vyjedeme benzín.

Akumulátorová sekačka

Zahradní pomocníci na akumulátory

Akumulátory skladujte na suchém místě, kde nemrzne. Než je uložíte, dobijte je na 100 %. Zhruba za dva měsíce zkontrolujte jejich kapacitu a opět dobijte. U akumulátorů i při jejich nečinnosti kapacita klesá.

Během zimní odstávky může nedobitý akumulátor ztratit kapacitu úplně a na jaře už ho nemusíte nabít. Bude vás to stát zbytečné peníze za nákup nového. Něco málo mohou zachránit servisy, ale většinou se podaří oživit jeho kapacitu do 50 %. Zkrátí se tak vaše práce a co je podstatné, většinou se rapidně zkrátí i jejich životnost.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio