Zámek ve Světlé nad Sázavou zve na výstavu exotických orchidejí. Některé dokonce voní

31. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Asi nejznámějším druhem je phalaenopsis, česky můrovník | Foto: Irena Šarounová, Český rozhlas

Výstavou orchidejí nás provedl správce fauny a flóry zámku Světlá nad Sázavou Jakub Šmíd

Na zámku ve Světlé nad Sázavou na Vysočině jsou právě k vidění orchideje od pěstitelů z celé Evropy. Tisíce květů mnoha barev můžete obdivovat na rostlinách, které běžně rostou v pralesích, ale třeba i v Austrálii nebo za polárním kruhem. A určitě se dozvíte i něco o jejich pěstování u nás.

V expozici v prostorách zámku je vystaveno přes sto šedesát odrůd orchidejí. I tak je to jen malý zlomek počtu všech odrůd, které se na světě vyskytují. „Těch jsou desetitisíce,“ říká správce fauny a flóry na zámku ve Světlé nad Sázavou Jakub Šmíd. Mnohé květy vídáme v květinářstvích, jiné jsou opravdu vzácné a kromě volné přírody se vyskytují ve sbírkách sběratelů orchidejí. „To je phalaenopsis. Asi nejznámější a nejpěstovanější orchidej,“ ukazuje Jakub Šmíd na jeden z exemplářů. Tato rostlina je známá pod českým názvem můrovec.

Návštěvníci se na výstavě také dozvědí, které orchideje jsou vhodné k domácímu pěstování, a jak na to. „My jsme tady připravili QR kódy,“ říká Jakub Šmíd a upozorňuje na malou nenápadnou orchidej, která dokonce voní. „Většina orchidejí má jinou strategii opylování, než že vůní láká hmyz, takže těch vonných není mnoho,“ vysvětluje. Další zajímavostí orchidejí je vzácnost modré barvy. Ty, které vídáme v obchodech, jsou totiž uměle barvené.

Na zámku je k vidění na sto šedesát druhů orchidejí

Orchideje v oranžerii

Pro návštěvníky je na výstavě připravená i ukázka, jak vypadá orchidej po výsevu. V první fázi je ve skleněné baňce vidět spousta jemných bílých vlásků, v další pak něco, co připomíná jemný mech. „Z toho bude tak tisíc, dva tisíce rostlinek. Mají drobounká semena, takže se to vysévá laboratorně,“ říká Jakub Šmíd. V baňkách roste orchidej dva roky, pak se teprve přesadí do květináče.

Dvouleté orchideje. Semena jsou tak malinká, že je nutné rostlinky pěstovat laboratorně

Velkou atrakcí světelského zámku je oranžerie z 19. století, ve které je také umělá jeskyně neboli grotta. „Napájení vodopádu je ze zámeckého rybníka potrubím. Není tady žádné čerpadlo, teče to celý rok,“ říká Jakub Šmíd. Ve velkém skleníku jsou exotické dřeviny a banánovník, který za šest let vyrostl do výšky sedmi metrů. Volně v něm také poletují papoušci a pobíhají slepice. „Tady to je holandská chocholatá a ještě tady běhá zlatý bažant,“ ukazuje správce. V teple a vlhku oranžerie se orchidejím daří, ale před ptáky musí být chráněné skleněnými válci.

Výstava orchidejí je umístěná v komnatách zámku

Výstava orchidejí bude přístupná do 18. května 2025. Zámek Světlá nad Sázavou toho ale samozřejmě nabízí mnohem víc. Stálé expozice vás zavedou mimo jiné do prvorepublikového života zámeckých pánů a také představí krásu evropského skla. K návštěvě zve i šestnáctihektarový zámecký park s altány, lavičkami, tůňkou s lekníny a čertovým mostem.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.