Zemědělci se obávají vstupu do Evropské unie

23. říjen 2002

Pardubičtí zemědělci se obávají, že se Evropská unie pokusí rozvoj tohoto odvětví utlumit. Podle soukromého zemědělce z Uherska Davida Nováka ani stávající jednání ministra zemědělství ve Francii nezaručuje, že čeští zemědělci skutečně dosáhnou rovnoprávného postavení:

"Pokud nebudou plně srovnatelné podmínky zemědělců, tak třeba celá generální komora v Pardubicích se rozhodla, že vstup do Unie nepodpoří. Tam jsou v jednání kvóty a když si vezmete, že oni chtějí použít referenční roky 1999 a 2000, kde výroba v ČR byla někde na úrovni roku 1935, tak si myslím, že ta výchozí situace je velmi diskriminující vůči ostatním státům v Unii. Nejsme příliš nadšeni z té situace, která tady vznikla, protože vláda už avizovala v tisku, že mění strategii, že si je vědoma toho, že nevyjedná takové podmínky. Já mám pocit, že nás odepsali."

pole
autor: ba
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.