Znovuzrození v gobelínu aneb valašské tkadleny, Jan Timotej Strýček a jejich umělecká díla

30. září 2023

Když se řekne Valašsko, každý si představí muže ve vysokých kloboucích a krpcích, tančících odzemek, a ženy v roztočených modrotiskových sukních a červených střevících. A samozřejmě vysoké kopce a ovce. Jenže život Valachů neovlivňovaly pouze hory.

Do života těch, kteří žili ve Valašském Meziříčí a okolí na konci 19. století významně vstoupila gobelínová manufaktura a ovlivňuje ho dodnes. Jak spolu ladil život svérázných Valachů a Valašek ošlehaných větrem s ruční výrobou velmi luxusního zboží, které nacházelo uplatnění především na hradech a zámcích? Jak se tkají gobelíny dnes a kterým dílům slavných současných malířů vdechují nový život?

Přímo v Moravské gobelínce ve Valašském Meziřící to s jejím ředitelem Janem Timotejem Strýčkem a zároveň s rodákem z Valašského Meziříčí, cimbalistou, etnografem, pedagogem a redaktorem Českého rozhlasu Brno Jaroslavem Kneislem zjišťovala Markéta Ševčíková.

Gobelín
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.