Albertova vila v Žamberku se dočkala kompletní rekonstrukce. Stála 60 milionů

22. červen 2024 08:10

Dělníci dokončili opravy Albertovy vily v areálu léčebného ústavu Albertinum v Žamberku. Budovu z konce 19. století si nechal postavit český chirurg, žamberský rodák Eduard Albert. Od roku 1905 slouží jako zdravotnické zařízení a v roce 1993 tam začalo fungovat oddělení psychiatrie.

„Opravil se celý objekt v tom, že se zateplil, že se dělaly hydroizolace, protože ten objekt byl vlhký, a zrekonstruovaly se všechny pokoje, veškeré zázemí pro personál tak, aby to odpovídalo 21. století a jeho péči,“ vysvětluje ředitel léčebného ústavu Albertinum Rudolf Bulíček.

Podle něj je zásadní, že se objekt stal alespoň částečně bezbariérovým, protože se citlivě podařilo nainstalovat výtah.

Štítky nade dveřmi

Zároveň po rekonstrukci chybí štítky nade dveřmi, které byly památkou na to, že tady kdysi pobývali významní lidé. „My máme štítky připravené, protože ještě stále ale připravujeme objekt, aby se sem mohli vrátit pacienti, pak ty štítky vrátíme. Významnými hosty pana profesora Alberta byli Vrchlický, to byl jeho velký přítel, dokonce se tu dvakrát léčil i Tomáš Garrigue Masaryk. Fungovalo to jako letní sídlo pana profesora Alberta, to znamená, že za ním jezdili a částečně tady tvořili,“ říká Bulíček.

Sesterny se také hodně změnily a vrchní sestra Jitka Stůjová popisuje, v čem jim to nejvíce pomůže: „Udělalo se tady rozšíření, kde se udělal takový sklad u sesterny, můžeme tam mít lékárny, jsou tam uložené věci pacientů. Tím pádem nám vzniká prostor na sesterně, kde mohou sestřičky obě dvě pracovat u počítačů a je tady i větší prostor pro manipulaci s pacientem.“

Oprava Albertovy vily stála dohromady asi 60 milionů korun, z toho 5 milionů pokryla evropská dotace.

Spustit audio

Související