Atala, střet kultur, láska. V Pardubicích ožije romantická tragédie
Na Den matek se do města sjedou umělci z celé republiky a provedou hudební improvizační koláž. Inspirací jim bude kniha ze začátku 19. století.
„Zkusíme oslavit ženství, jedinečnost a nepostradatelnost matek. Původně jsem to jako slavnost nekoncipoval, ale ono to tak vyšlo. Čím jsem starší, tím víc si žen vážím. Není to náhodný termín. Já na náhody moc nevěřím. Tohle dílko jsem začal psát před dvěma lety. Právě druhou květnovou neděli měli čas všichni mí přátelé, kteří tam budou účinkovat. Pak jsem si uvědomil, jaký to je den,“ říká autor projektu Pavel Josef Dufek.
Kniha si ho našla
Autor je profesí internista a praktický lékař. Kdysi se připravoval na FAMU. „Chtěl jsem být filmový režisér. To jsou ty pradávné, dětské sny. Cosi jsem tenkrát v 18 letech natočil o lásce. Pro velký nával mě nevzali. Ale asi mi to zůstalo uložené v nějakém podvědomí. Kruh se otočil a najednou mě přitáhnul tento romantický příběh o lásce. Člověk vnitřně cítí, že ho něco přitahuje, a to má cenu.“
Dílo Atala Francouze Chateaubrianda musel Dufek trochu seškrtat a zeštíhlit. „Vybral jsem několik zásadních obrazů, které by mohly být hudebně, básnicky i baletně zpracované. Chateaubriand vyjel do Ameriky a byl okouzlený divočinou, přírodou, barvami, ptáky. Téma je nadčasové. Jde tam o střet kultur. Boj starých bohů s bohem křesťanským. Naše příběhy lidské jsou periferní. Teď možná křesťanský bůh začíná bojovat s IT, s umělou inteligencí. Nosnost jakési lásky mezi dvěma lidmi je taky všeobecná, nadčasová.“
Představení se uskuteční 12. května od 18 hodin v Husově sboru v Pardubicích. „Je to prostor pro 200 lidí, kde kdysi hrávala pardubická filharmonie. Je to zároveň modlitebna Církve československo husitské. Chtěl bych poděkovat jejím představitelům, se kterými se scházím. Překvapila mě nádherná architektura.“
Návrat legendy
Koho návštěvníci uslyší a uvidí? „Improvizační těleso povede Petr Tichý. Účast mi přislíbili Anna Romanovská, Michal Wróblewski, místní hudebníci včetně Cécille Boiffin, Martina Pecháčka a Kryštofa Sedílka. Představí se i legendární herec pardubického divadla a králohradeckého Divadla Drak Boris Šlechta. To je člověk, který se hodí k postavě indiánského Šaktyho. Stařec v tomto příběhu vzpomíná na svou lásku ve dvaceti letech, indiánku Atalu. On se na tuhle roli chystá velmi poctivě a tvrdí, že texty musí procházet srdcem, aby to bylo autentické, vzpomínkové. Celou scénu doplní street balet Barbory Ptáčkové.“
Čím víc se blíží uvedení Ataly, tím víc Dufek uvažuje o možném pokračování.
Související
-
Francouzská muzikantka si drží původní příjmení. Manželovo neuměla vyslovit
Cécile Boiffin žije v Česku přes čtvrtstoletí. Je členkou Komorní filharmonie Pardubice, věnuje se i sólovému vystupování a hraní s kapelou Trdlo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.