Aurobora

8. červenec 2012

Vzpomínáme na album projektu Aurobora, který tvořili Lucie Svobodová a Bradley Stratton

Startuje prázdninový program pořadu Neon, ve kterém vám budeme oprašovat zajímavé české desky z nedávné minulosti, které ale postupně vzal čas a pomalu se na ně zapomnělo. V některých případech se kapela ihned po vydání alba rozpadla, pak se zase úplně nepodařilo ideální načasování vydání, v jiném případě se podcenilo promo a onehdy šlo o jednorázový projekt, který neměl dlouhého trvání. To poslední platí pro dvoučlenný projekt Aurobora, který tvořili uznávaná výtvarnice Lucie Svobodová a skvělý kytarista amerického původu Bradley Stratton. Společně v roce 1998 u Indies vydali pozoruhodné eponymní album, které zůstalo po hříchu do dnešních dnů osamocené. A asi to tak i zůstane.

Lucie Svobodová

Dneska už se přesně nedá zjistit, jak Aurobora vznikla, ale tuším, že to bylo tak, že si výtvarnice Lucie Svobodová psala do šuplíky různé básničky a říkanky. A pak jednoho dne potkala v Praze žijícího amerického kytaristu Bradleyho Strattona, který ji přesvědčil, že by to za hudební ztvárnění stálo.
Společnými silami natočili desítku písní – Stratton kromě kytary nahrál i saxofon, klávesy, bicí a baskytaru, Svobodová se kromě zpěvu postarala o výtvarný koncept alba. Booklet je plný jejích osobitých kreseb,. Tehdy se také zrodil jeden z prvních tuzemských hudebních CD romů, datová stopa obsahovala autorčiny kresby a básničky.
Stratton jako producent alba pomohl Svobodové zhudebnit její hravé verše a říkačky, zpěv nezpevačky Svobodové obalil do jednoduchých a přitom funkčních aranžmá. Zvuk a zvláště pak automatické bicí sice po těch 14 letech působí krapet archaicky, ale je, myslím, odpustitelné. Zvlášť když desítka písní má hravou až skoro rozpustilou atmosféru, což podtrhují i Svobodové texty.

Bradley Stratton

Jak už jsem naznačil v úvodu, Aurobora už je asi definitivně minulostí. Ona to nikdy nebyla nějaká extra fungující kapela, ani si neuvědomuji, že by odehráli nějaký společný koncert. Ani do budoucna nemůžeme čekat nějaké probuzení. Bradley Stratton, který v Čechách v 90. letech hrál s Cirkusem Praha, Snake Eaters a spolupracoval s Annou K, se v roce 1999 vrátil domů do Států, kde pracuje v newyorském hudebním studiu. „Skládáme a nahráváme hudbu pro televizi, děláme i reklamy a různé projekty. Živím se muzikou, ale ne koncertováním,“ vysvětloval před časem v jednom rozhovoru Stratton, který se čas od času do Čech na chvíli vrátí. Naposledy tady byl před dvěma lety, kdy s Cirkusem Praha odehrál jeden ze vzácných koncertů.
Pro Lucii Svobodovou byla Aurobora jedinou hudební zastávkou, jinak se absolventka VŠUP oboru filmová a televizní grafika, převážně zabývá počítačovou animací, grafice, malbě a výrobě krátkých animovaných filmů. Je známá svými experimenty - používá různé druhy elektronických médií, laser, 3D animační softwary, internet, virtuální realitu, umělou inteligenci, digitální záznam obrazu a zvuku a další aplikace. Od roku 2008 také učí na ČVUT grafickou tvorbu.

Grafika Lucie Svobodové

Tolik vzpomínka na projekt Aurobora. Příští týden oprášíme 10 let staré album Released tracks brněnské drumandjazzandbassové kapely Radium NFO. Tahle parta to sice v roce 2005 zabalila, ale v poslední době se sešli na pár vzpomínkových koncertů. Tak si připomeneme i jejich znamenitý debut.


Playlist:
1. Aurobora – Růžová
2. Aurobora – V kruhu
3. Aurobora – Ale ty
4. Aurobora – Naděje
5. Aurobora – Bourám

autor: Tomáš Klement
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.