Baby masáže jsou zdravé pro tělo i duši dítěte

29. duben 2015

Největší audioportál na českém internetu

Baby masáže jsou zdravé pro tělo i duši dítěte | Foto: Honza Ptáček, Český rozhlas

Baby masáže jsou zdravé pro tělo i duši dítěte

Chcete mít krásný vztah se svým dítětem? Pomoct mu odbourat stres a naučit ho uvolnit se? Vyzkoušejte tzv. baby masáž. Jemné dotyky dokáží zázraky. Téma v rozhlasové Radioporadně rozebrala masérka Iva Knajfl.

„Jemné dotyky stimulují funkce orgánů, uvolňují napětí, stres, prohlubují vztah mezi dítětem a rodičem. Navíc dodávají dítěti jistotu, že je chtěné a na správném místě. Je to ideální způsob projevu lásky,“ vysvětluje Iva Knajfl. Masáže jsou vhodné pro zdravé i nemocné děti. Pomáhají právě narozeným i školákům.

„Dokážou odstranit poporodní stres. Porod je totiž pro miminko traumatický zážitek. U starších dětí napomáhá vyrovnat se s nejrůznějšími životními situacemi, se kterými bojují,“ uvádí Iva Knajfl. Masírované tělo se uvolní, zklidní hyperaktivní děti. Kojencům uvolní bříško, když je trápí kolika. Masáž přináší také klidný spánek.

„Nejdůležitější je hlavně ten láskyplný dotek. Je to vzájemná intenzivní chvilka, kde se navozuje důvěra. Dítě dostává jistotu, že je milované,“ říká Iva Knajfl.

Udělejte si z masáže každodenní rituál

Baby masáž je složená z tradičních indické techniky, která je odstředivá a stahuje krev od srdce k periferii těla. Díky tomu přichází uvolnění. Potom se aplikují opačné tahy vycházející zase ze švédské techniky. Efekt je prokrvení orgánů a stimulace těla. Na chodidlech a rukou se uplatňuje reflexní technika zaměřená na masírování bodů energetických drah orgánů.

„Když už člověk zvládá dobře techniku, trvá masáž zhruba dvacet minut. Každou část těla hladíme třikrát plynulými pohyby,“ popisuje postup Iva Knajfl. Kurzy, které vede, mají šest lekcí. Každou hodinu se pracuje s jinou částí těla. Začíná se končetinami, pokračuje hrudníkem a končí obličejem. Používají se přírodní oleje lisované za studena obsahující minerály a nenasycené mastné kyseliny.

Jak často masírovat? Alespoň jednou denně. Ideální je, když se masáž stane součástí denního rituálu. Například večer po koupání.

„Moje děti si o masáž samy říkají. Když mají těžký den, večer přijdou, že potřebují namasírovat. Je to chvilka, kdy si najdeme klidné místo a během toho procesu mlčíme. Díky tomu mezi námi dochází k propojení,“ říká Iva Knajfl.

K čemu pomáhají baby masáže?

  • snižují stres

  • prohlubují vztah mezi rodiči a dětmi

  • pomáhají k lepšímu držení těla

  • rozvíjí motoriku

  • uvolňuje plíce astmatikům a alergikům

  • zlepšuje spánkový rytmus

  • naučí soustředění

Masáž pro celou rodinu

Baby masáž není blahodární jenom pro děti. Velkým přínosem je i pro samotné rodiče. „Je to o obou stranách. Rodiče by měli pustit z hlavy všechny starosti a užít si tu chvilku jenom s tím dítětem, vnímat ho,“ uvádí Iva Knajfl. Když se propojení podaří k uvolnění a odbourání stresu dochází i u maséra. Někdo si správnou atmosféru navodí příjemnou relaxační hudbou.

„Moje děti se také masírují navzájem. A chodí masírovat i mě. Milují to,“ uzavírá téma Iva Knajfl.

autor: PRO