Barevná Devítka: Multikulturní festival podporuje integraci cizinců a menšin

9. září 2021

Poslední srpnová sobota náležitě roztančila pražský Park Podviní – rozmanitými barvami, vůněmi a hudbou ze všech koutů světa během multikulturního festivalu Barevná Devítka.

„Na nultém ročníku bylo jen pár stánků, čistě pro Romy, kterých tehdy žilo ve Vysočanech hodně. Po zahájení nové výstavby se ale většinou odstěhovali o trochu dál. V té době jsem pracoval v kanceláři Senátu, kde jsme vymysleli Turnaj národnostních menšin o Pohár místopředsedy Senátu, který dodnes trvá. Měl jsem proto kontakt na menšiny a cizince žijící v Praze. Spolu s MVP Production jsme vymysleli program a festival Barevná Devítka je rok od roku větší. Teď po covidové pauze byl velký zájem jak od stánkařů, tak od lidí,“ říká o vzniku Barevné Devítky místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský (ODS).

Snahou festivalu je podpořit integraci na Praze 9:

„Lidé mají tendence podsouvat nám „vítačské“ sklony, ale na to my zaměření nejsme. Spíš chceme, aby se lidé poznali. Lidé se nejvíce podle mého spřátelí přes jídlo, přes pití, dobrou muziku a tanec.“

Adam Vážanský si uvědomuje, že díky probíhající výstavbě se na Prahu 9 stěhuje větší počet cizinců:

„Podle měření magistrátu se k nám díky výstavbě stěhuje mnoho cizinců. Problémy se ukazují ve školách, kde se snažíme zlepšovat výuku češtiny. Na kroužky češtiny se čerpá dotace z ministerstva vnitra v Programu integrace cizinců. Dle vyjádření ministerstva školství bude čeština pro cizince dokonce povinná.“

Na multikulturním festivalu Barevná Devítka bylo zastoupeno více jak 30 národnostních menšin z celého světa.

„Srbská plejskavica, arménské grilování, rumunská vína … rok od roku se to mění. Romové jsou zastoupeni prostřednictví Domu národnostních menšin. Osobně jsem jeden stánek nabízel i olašským Romům, ale zatím to nikdy nedopadlo, nevím proč. Jednu dobu jsme tu měli kartářku, vařil se perkelt, dnes tu máme alespoň kapelu.“

Festival již tradičně otevíral akordeonista a zpěvák Mário Bihári:

„Před lety jsem tady vystupoval sólově, ale pak už jen s kapelou. Říká se, že Čech není nikdy čistý Čech, takže já tohle spojení různých kultur vnímám dobře. Poznávat se navzájem je určitě pozitivní. Hrajeme tango, jazz, celkově jde o hybrid romské hudby a jazzu.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.