Bolí vás záda? Možná si toho na sebe moc nakládáte

30. leden 2017

Stres, napětí, nervozita, ale i přílišná péče o druhé na úkor sebe jsou častými příčinami bolesti zad a problémů s pohybovým ústrojím. Aby záda nebolela prý tak často stačí jen zastavit se a poslouchat, co naše tělo potřebuje.

„Lidé si v současnosti nejvíce stěžují na bolesti krční a bederní páteře,” říká masérka Anna Šilarová. Podle ní za potíže s krční páteří může často právě nejen sezení u počítače nebo řízení auta. „Hlavu máme častu vystrčenou v nepřirozené pozici dopředu a protože jsme soustředěni na to, co vidíme v počítači nebo na silnici, vůbec si nevšimneme, že nás o tlačí a začíná bolet,” doplňuje masérka Šilarová.

Podle ní je tak řešením prevence bolesti zad to, že přestaneme být tak zaměření na myšlení a běh života, ale zastavíme se a začneme poslouchat, co tělo chce, zjistíme, zda ho něco bolí, potřebuje se protáhnout, uvolnit.

Prochladnutí, stres a napětí

Problémy se zády mají i manuálně pracující. „Často jsou to třeba profese, které zatěžují jen jednu část těla nepřiměřeně, nebo se při práci sklánějí a mají krátké třičko. Pak jim záda prochladnou, čehož si třeba ani vůbec nevšimnou, jdou v klidu spát a ráno se probudí a nemůžou se ani pohnout,” říká masérka Anna Šilarová.

Tvrdí, že mají často potíže se zády také ti, co fyzicky pracují jen občas a přeženou to. „Člověk jede například na chalupu, tam toho chce moc stihnout a vrátí se do práce ještě víc unavený a navíc s bolestí zad,” popisuje masérka.

Podle masérky naše záda potřebují také kvalitní odpočinek, tedy i spánek. Jenže ani drahá matrace či luxusní polštář nepomůže, když jdeme spát s plnou hlavou starostí.„Když člověk uléhá s napětím celého dne, má i zatuhlé tělo a v této zatuhlosti pak spí celou noc. Tak není divu, když se ráno probudí celý bolavý a rozlámaný,” říká masérka Anna Šilarová s tím, že je před usnutím dobré se nejprve zklidnit a zvolnit. Masérka tak rozhodně nedoporučuje ještě před spaním uklízet nebo číst e-maily či se připravovat na další pracovní den.

autor: RUS
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...