Bydlení ve dřevě aneb Na cestách s Alešem Erberem, uznávaným lesníkem. Dřevo = surovina budoucnosti
„Dřevo je surovina budoucnosti“, říká můj host v nejnovějším vydání pořadu Na cestách s Petrem Voldánem. S Alešem Erberem cestujeme na rozhlasových vlnách hlavně lesními porosty - nejen u nás, ale i v Bavorsku, Švýcarsku, Francii a také v zemích na severu Evropy.
A padají otázky, kde hospodařit s lesy lépe, jestli i jinde mají takové problémy s kůrovcem, kde dovedou stavět ze dřeva domy srovnatelné s těmi zděnými.
Místo fotbalisty odborníkem na lesy a dřevo
Čtěte také
Uslyšíte, že Aleš Erber chtěl být mimo jiné i profesionálním fotbalistou. Když mu ale došlo, že k tomu nedojde, chtěl být alespoň co nejlepším lesníkem, aby pro majitele lesa přinesl maximální přínos. Přesněji rovnou Ronaldem. Začal na tom pracovat a to vedlo i k cestě do Bavorska.
Tam ho při studiích zaujaly dřevostavby. Ale ne roubenky, se kterými si u nás často termín dřevostavba ještě hodně lidí spojuje.
Lesníka bolí za krkem
Lesníka poznáte podle toho, že ho bolí za krkem, říká Aleš Erber, který prochodil hodně kilometrů lesními porosty nejen u nás nebo ve zmíněném Bavorsku. Také například v další sousední zemi, v Rakousku nebo na severu Evropy.
Podle korun stromů toho lesní poradce a správce lesních majetků, odborný vědecký pracovník Fakulty lesnické a dřevařské pražské České zemědělské univerzity, obdivovatel dřeva a také staveb pozná hodně.
Domy ze dřeva v Norsku i centru Vídně
Čtěte také
S Alešem Erberem se v cestovatelském pořadu vydáme za příklady vícepodlažních dřevostaveb, kterých je třeba u nás jen poskrovnu. Připomeneme kancelářskou budovu v hlavním městě Norska. Ale Oslo není jediné, kam se můžeme za plnohodnotnými domy ze stále poněkud přehlíženého dřeva vydat.
Naší zastávkou na cestě světem lesů a dřeva bude i Vídeň. Tam to máme blízko, připomíná můj host u mikrofonu a upozorňuje, že bychom ale dřevostavbu mezi domy v rakouském hlavním městě mohli klidně i přehlédnout. Tak jsou už ve světě technologie dřevostaveb propracované.
Na Slovensko i do Francie
Při cestách za dřevem nejen po lesích Evropy jsme se s Alešem Erberem dostali také na Slovensko, kde už sem tam stojí rovněž nové dřevostavby nejen k bydlení. V Partyzánském například administrativní budova.
Co mě ale hodně zaujalo - a věřím, že bude zajímavé i pro posluchače pořadu "Na cestách" - to bylo vyprávění Aleše Erbera o formách agrolesnického systému ve Francii. Zkoumání kombinace rostlinné produkce s pěstováním ovocných stromů, tedy ceněných ovocných dřevin mého hosta inspirovalo.
Zkušenosti z cest jsou cenné
Aleš Erber ale vedle cest do zahraničí nedá dopustit třeba ani na lokalitu městských lesů na okraji Hradce Králové a zajímavý tip má pro vás i ze sousedního Pardubického kraje.
Čtěte také
Celkově ale potvrzuje, že cestování za zkušenostmi se vyplácí a lze si z nich přivézt spoustu nápadů i pro naše domácí podmínky. Nejen pro hospodaření v lesích a se dřevem, ale i pro nové trendy ve využívání cenného dřeva.
A dozvíte se také, proč jsem měl tentokrát v cestovatelském kufříku i příklady různých druhů dřeva, prázdné patrony nebo golfové míčky. Stačí si naladit v pondělí 13. května Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice jako obvykle po zprávách v 18:00 a uslyšíte pořad Na cestách s Alešem Erberem. Nebo si nás najděte v audio archivu pořadu.
Těšíme se na Vás.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Na řece jsem už i kormidloval, říká houslař Tomáš Pilař, pokračovatel 100 let staré rodinné tradice
Prozrazuje v dalším vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” houslař Tomáš Pilař o svých vodáckých zkušenostech. Řeky začal sjíždět poměrně pozdě.
-
Putování po světě s výtvarnicí Mílou Fürstovou: Stačí cesta i na den třeba blízko a zázrak tam je
To říká nesmírně příjemná a pohodová žena, která žije u moře v Anglii, je patriotkou Hradce Králové a zatím největší výstavu má tady a ne v Paříži nebo Londýně.
-
Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš až do hor Afghánistánu a nejen tam
Libor Dušek učí na Univerzitě Pardubice, pochází z Vrchlabí, kde stále žije, porovnává Krkonoše s pohořími v Afghánistánu, studuje život lidí v Tádžikistánu i Pákistánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.