Chcete ulevit očím? Pozor na špatné světlo, prach i sledování mobilu
Oči jsou propojené cévami a jsou jakýmsi filtrem a odrazem našeho životního stylu. Když se budeme o sebe i o ně dobře starat, můžeme předejít mnoha vadám a onemocněním zraku.
S oční hygienou začněte na pracovišti i doma. Upravte si správně osvětlení a zabraňte velké prašnosti. Také je vhodné, aby v místnosti, kde oči namáháme, nebyl velký hluk, který vás brzy unaví. Omezte hraní her na chytrých telefonech a počítačích. Obrazovka hlavně na mobilech bývá velmi jasná. Oči více namáhá a přispívá tak k jejich bolestem. A nezapomeňte, že v letních měsících je důležité zrak chránit kvalitními slunečními brýlemi, které zásadně kupujte v optice.
Oči prozradí, jak se stravujeme a hýbeme
Nezapomínejte kromě oční hygieny také na zdravý jídelníček a pohyb. „Na jídelním stole by neměla chybět syrová zelenina a červené plody. Pochutnejte si na špenátu, červené řepě, mrkvi, nebo kapustě. Natrhejte maliny, rybíz i borůvky,“ doporučuje oční lékař Vladimír Korda. Dejte tělu zabrat i pravidelným cvičením, nebo běháním. Oči se skvěle prokrví.
Po čem ještě oči dobře fungují:
- ovoce a zelenina
- vejce
- olivový olej (nejen očím, ale celému tělu prospějete, pokud máslo a další tuky nahradíte aspoň občas kvalitním olivovým olejem)
- ryby z chladných moří
- česnek cibule a kapary
- ořech a semena (obsahují prospěšné omega-3 mastné kyseliny)
- víno (v malých dávkách pomáhá chránit zrak, díky lepší cirkulaci krve v očních tkáních)
Ne vždy ale dodržování správného jídelníčku zaručí, že se v životě obejdeme bez brýlí, nebo se vyhneme očním vadám. O degeneraci sítnice a o vyšetření očního pozadí si můžete poslechnout ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.