Chcete ulevit očím? Pozor na špatné světlo, prach i sledování mobilu

7. červen 2018

Oči jsou propojené cévami a jsou jakýmsi filtrem a odrazem našeho životního stylu. Když se budeme o sebe i o ně dobře starat, můžeme předejít mnoha vadám a onemocněním zraku.

S oční hygienou začněte na pracovišti i doma. Upravte si správně osvětlení a zabraňte velké prašnosti. Také je vhodné, aby v místnosti, kde oči namáháme, nebyl velký hluk, který vás brzy unaví. Omezte hraní her na chytrých telefonech a počítačích. Obrazovka hlavně na mobilech bývá velmi jasná. Oči více namáhá a přispívá tak k jejich bolestem.  A nezapomeňte, že v letních měsících je důležité zrak chránit kvalitními slunečními brýlemi, které zásadně kupujte v optice.

Oči prozradí, jak se stravujeme a hýbeme

Nezapomínejte kromě oční hygieny také na zdravý jídelníček a pohyb. „Na jídelním stole by neměla chybět syrová zelenina a červené plody. Pochutnejte si na špenátu, červené řepě, mrkvi, nebo kapustě. Natrhejte maliny, rybíz i borůvky,“ doporučuje oční lékař Vladimír Korda. Dejte tělu zabrat i pravidelným cvičením, nebo běháním. Oči se skvěle prokrví.

Po čem ještě oči dobře fungují:

  • ovoce a zelenina
  • vejce
  • olivový olej (nejen očím, ale celému tělu prospějete, pokud máslo a další tuky nahradíte aspoň občas kvalitním olivovým olejem)
  • ryby z chladných moří
  • česnek cibule a kapary
  • ořech a semena (obsahují prospěšné omega-3 mastné kyseliny)
  • víno (v malých dávkách pomáhá chránit zrak, díky lepší cirkulaci krve v očních tkáních)

Ne vždy ale dodržování správného jídelníčku zaručí, že se v životě obejdeme bez brýlí, nebo se vyhneme očním vadám. O degeneraci sítnice a o vyšetření očního pozadí si můžete poslechnout ze záznamu.

Vladimír Korda
autor: Věra Říhová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...