Chlapeckému sboru naskakují roky. Prvním Bonifantům je třicet pryč

27. březen 2019

Bonifantes mají zvuk. Pardubický sbor funguje už 20 let. Celou dobu taktovku třímá sbormistr Jan Míšek.

„Sám jsem vyrůstal v chlapeckém sboru. Když jsem skončil, tak mi ta atmosféra chyběla. Rozhodoval jsem se, jestli chlapecký sbor založím v Praze, v Brně, nebo v Olomouci. Už jsem to nemohl vydržet. Pardubice byly nejblíž, takže jsem do toho šel,“ vzpomíná.

Blízko ke hvězdám

Už po prvním roce se Bonifanti dostali do Rakouska, kde vystupovali v opeře Tosca, později Carmen. „Podíleli se na tom členové La Scaly, vídeňské státní opery a Janáčkovy opery v Brně. Takové kontakty jsme získali hned na začátku. Pak jsme spolupracovali s jednou osobností za druhou.“

Dodnes ve sboru najdeme zpěváky, kteří před dvaceti lety zažili jeho založení. „Říkáme jim veteráni. Dneska to jsou chlapi přes 30 roků.“

Když je klukům do zpěvu

Dvacítku oslaví sbor Bonifantes v pardubickém Domě hudby. Doprovodí ho pro změnu padesátiletá Komorní filharmonie Pardubice. Koncert začne 27. března v 19:30. Budou tam dvě světové premiéry, jedna česká a jedna pardubická. „V orchestrální verzi zazní skladba amerického skladatele Johna Leavitta Missa Festiva. Držitel několika Českých lvů za filmovou hudbu Jan Jirásek pro nás zkomponoval kantátu Píseň Davidova. Luboš Bernáth složil pro mužský sbor a orchestr Třetí knihu žalmů.“

Pěvecký sbor Bonifantes na turné v Japonsku

Skladatel Jan Vičar se představí se svou kantátou nazvanou Tempus Iuvenis, neboli Čas mládí. To je jakási parafráze na Orffovu Carminu Buranu. „Pana Míška a Bonifanty velmi obdivuji. Ve dvaceti letech za sebou mají dětská slůvka, ale ještě nejsou úplně přešlí, pokažení, unavení životem. Pan Míšek je sbormistr mezinárodního formátu a jeho těleso je vynikající.“

Bezprostředně po koncertu dojde ve sboru ke generační výměně. „Velká skupina kluků bude přecházet z chlapeckých hlasů do mužských. Následující měsíce budou takové studijní. Polovina sboru se bude přeučovat repertoár. Malí kluci z přípravek dorostou do koncertního sboru. Koncem dubna už budou naši sopráni, alti zpívat v Rudolfinu filmovou hudbu z různých snímků. Půjde o takový oddych od vážné hudby,“ nastiňuje nejbližší plány Jan Míšek.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.