Chromofory – barvy pro novou generaci počítačů a LCD panelů

3. září 2011

Málokdo z nás nahlédne do vědeckých laboratoří, občas zaslechneme krátkou zprávu o nové technologii či nové látce, o novém objevu. A život běží dál.

V prvním dílu se autorka seriálu Jana Davidová podívá na katedru fyzikální chemie do laboratoře, kde se syntetizují sloučeniny. Provede nás vědec a rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig a docent Filip Bureš CD přehrávače používáme už více než dvě desetiletí, a přesto nevíme, že látky, které umožnily rozvinout tuto technologii, vynalezli vědci Univerzity Pardubice.

V této laboratoři pracují v takzvaném základním výzkumu, který není spojen s konkrétní aplikací, předmětem. Vytvářejí nové organické chromofory pro nelineární optiku. Chromofor pro naši dvojici vědců znamená barevná sloučenina – transformacemi a syntézou nalézají novou látku s novou barevností (i dalšími vlastnostmi).


Konkrétní následné aplikace:
V budoucnosti chromofory mají využití v optických počítačích, které nahradí počítače současné.
Nové chromofory zapíší na CD vysoké množství dat a mnohem rychleji.
LCD panely – obrazovky - chromofory po zalití do polymeru vytvoří panel, který se může ohýbat, svítit a mít další vynikající vlastnosti.

Úskalí základního výzkumu? Tajemný autor vynálezu. Již zmíněný LCD panel vyrobí firma, ta je známá, ale aby ho mohla vyrobit, musí ony základní stavební jednotky, ony různé typy chromoforu, vynalézt vědec, o kterém nikdo neví.

Barevné chromofory jsou doménou práce vědců profesora Miroslava Ludwiga a docenta Filipa Bureše.

  • Chromofory – barvy pro novou generaci počítačů a LCD panelů
0:00
/
9:38

O chromoforech hovořil doc. Filip Bureš. Na kongresu pokryl celé barevné spektrum nově vytvořenými chromofory. Stal se také platným odborníkem v kolektivu švýcarského vědeckého pracoviště u věhlasného profesora François Diederica z ETH Zurich Laboratory a dnes právě oni přebírají výsledky mladého českého vědce Filipa Bureše.

Pořad vznikl za podpory projektu „Podpora odborného vzdělávání a rozvoje vědeckovýzkumného týmu Centra materiálového výzkumu Pardubice“.
Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

autor: DAV