Chrudim nekoupí hotel Bohemia, zkusí u něj sama postavit parkoviště

19. září 2023 10:08

Chrudim odstoupí od nájemní smlouvy na výstavbu parkoviště u hotelu Bohemia, kterou uzavřela se společností Homa holding v roce 2012. Podle radnice neplní své závazky a podzemní parkování stále nevzniklo. Zároveň město zpracuje možnosti výstavby parkovacího domu ve vlastní režii, schválili zastupitelé.

Návrh, aby radnice začala s vedením společnosti jednat o prodeji hotelu s nedokončenou rekonstrukcí městu, nebo jeho prostřednictvím jiným subjektům, však odmítli. Hotel Bohemia začala rekonstruovat firma Homa holding počátkem roku 2013. Firma však později přišla o evropskou dotaci kvůli vyšetřování podezření z dotačního podvodu a práce se zastavily.

V soudní kauze už padly podmíněné tresty, peněžitý trest 35 milionů korun pro společnost Metrostav, která také dostala na tři roky zákaz plnění veřejných zakázek a účasti na veřejných soutěžích. Tříletý zákaz soud uložil i dceřiné společnosti Metrostav Infrastructure. Firmu Homa holding včetně hotelu následně koupila společnost Bazcom, v rekonstrukci ale nepokračovala.

Sporné parkoviště

Firma Bazcom se už léta s městem dohaduje na tom, aby nemusela stavět podzemní parkoviště, které by sloužilo hotelovým hostům i veřejnosti. Pozemek na stavbu má pronajatý, navrhovala ale pouze výstavbu levnějšího parkování na povrchu.

V plánu je podzemní parkoviště, prostranství před hotelem Bohemia je ale stále prázdné

Město nabízelo i variantu, že by se na investici podílelo či ji převzalo, dohody se ale dosáhnout nepodařilo. Na výpovědi nájemní smlouvy a možnosti vybudovat parkoviště vlastními silami se zastupitelé shodli. Někteří zástupci opozice však odmítali koupi hotelu a prosadili oddělené hlasování o této věci, v němž bylo další jednání s firmou zamítnuto.

Vedení radnice navrhovalo, že hotel město koupí jen v případě, že jej bude provozovat jiný subjekt. „Není tajemstvím, že my trváme na stavbě podzemního parkoviště. Jsme ochotni podpořit koupi hotelu za několika podmínek. Musí to být ekonomicky smysluplné, předpokládáme dotaci na využití brownfieldu a zejména už v momentě případné koupě musí být smluvně zajištěn provozovatel hotelu. Tedy aby v nějakém nadšení nekoupilo město hotel a teprve potom se řešilo, co vůbec s hotelem budeme dělat. Proti takové koupi bychom vystupovali,“ řekl uvolněný radní Aleš Nunvář (Piráti).

Už dříve město odhadlo, že náklady na dokončení rekonstrukce hotelu mohou dosáhnout až 80 milionů korun. Podle Nunváře by bylo možné vzít si na tyto účely bankovní úvěr. Podle opozičního zastupitele Jana Čechlovského (ODS) lze kvůli odstoupení od nájemní smlouvy očekávat soudní spory s nájemcem. S tím souhlasil i starosta František PIlný (ANO).

autoři: pta , kop | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio

Související