Čtvrtstoletí udílení cen Františka Filipovského. Letos v Přelouči chystají speciality

18. září 2019
Eliška Balzerová

Letošní slavnostní udílení cen Františka Filipovského za nejlepší herecký výkon v dabingu má číslo 25. Kromě klasického programu na přeloučském Masarykově náměstí a v Občanské záložně tak jubilejní ročník nabídne i několik specialit.

Už okolo dvanácté hodiny bude po městě jezdit kočár s koňským spřežením, který dorazí z kladrubského hřebčína. Na něm budou trubači, kteří budou zvát občany i návštěvníky Přelouče na slavnostní udílení cen Františka Filipovského.

Medaile Františka Filipovského

Ozvláštněním letošního ročníku bude také další medaile z cyklu Hvězdy stříbrného plátna, která je věnovaná právě králi dabingu a rodákovi z Přelouče, jehož jméno ceny nesou. „Ražba této medaile proběhla v pondělí v Jablonci nad Nisou, kde Pavlína Filipovská tuto ražbu slavnostně provedla. A jsme rádi, že se tato medaile dostane jako dodatek všem oceněným. Bude to takové překvapení pro letošní vítěze,“ říká mluvčí města a členka poroty Marcela Gryčová.

Práce porotce

Porotci letos hodnotili celkem 102 návrhů sestavených z 41 filmů. „Někdy to je náročné, protože ne všechna témata jsou vám úplně blízká, každý máme rádi jiný druh filmu. Přiznám se, že herecké výkony se mi hodnotily snáze, než třeba zvuk a další odborné a technické kategorie,“ přiznává Marcela Gryčová.

Slavnostní vyhlášení bude v sobotu 21. září v 17 hodin v sále Občanské záložny, kdo by se dovnitř nedostal, nemusí být zklamaný. „Každoročně je na Masarykově náměstí velkoplošná obrazovka, kde bude přímý přenos ze sálu. A letos mimořádně máme domluvené mediální partnerství s Českou televizí a poprvé poběží přímý přenos na webu České televize,“ říká Marcela Gryčová.

Doprovodný program

Na Masarykově náměstí ale bude jako každý rok rušno ještě před přenosem. „Ve 13 hodin vjede na náměstí slavnostní kočár a odstartuje doprovodný program. Dětem se představí Michal Nesvadba, vystoupí Botox s Janem Kopečným, Lokomotiva a Petr Vondráček, skupina Turbo, Pokáč, Polymetal. Pro milovníky jiného žánru to bude na vedlejším pódiu za školou Jazz band Jindřicha Pavlíka, nebo Staropražští pardálové. Myslím si, že si každý vybere to, co se mu bude líbit. Chybět nebudou stánky s dobrotami, keramikou a různými dárkovými předměty,“ vyjmenovává z programu Marcela Gryčová.

„Postupně se začínají ozývat také herci a v Přelouči by se mohla objevit Eliška Balzerová, Ilona Svobodová, Tereza Bebarová, možná přijede i David Novotný, uvidíme. Těšíme se nejenom na návštěvníky, ale i na herce a zástupce kulturního života,“ uzavírá Marcela Gryčová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.