Deka na koupališti není trezor. Rizika letní dovolené aneb Hlavní je nejít nenechavcům naproti

1. červenec 2025

Největší audioportál na českém internetu

Deka na koupališti není trezor (ilustrační foto) | Foto: Tereza Brázdová, Český rozhlas

Radioporadna s kpt. Evou Vik z Policie České republiky ohledně rizik číhajících na letní dovolené

Zveme do radioporadny, která se věnuje prevenci před krádežemi a dalšími nepříjemnými záležitostmi, které nás přes prázdniny a léto mohou potkat. Léto je časem pohody, slunce a zaslouženého odpočinku, ale bohužel právě i ve zmíněném obdobím na nás číhá řada nebezpečí.

Jak si užít prázdniny plné zážitků, aniž by se staly noční můrou kvůli vykradenému autu, ztracenému majetku nebo ohroženým dětem? O tom si povídáme s kpt. Evou Vik z Policie České republiky.

Čtěte také

Máte i vy už nějaký nepříjemný prázdninový zážitek?
Musím zaklepat, zatím žádný takový nepříjemný prázdninový zážitek nemám, zatím se mi to vyhnulo. Ale rozhodně se do toho musí zapojit více aspektů. Hlavní je nejít tomu naproti a pak to určitě závisí i trochu na štěstí.

Jaká jsou tedy ta největší rizika, která číhají na naše domovy a byty o dovolené, když jsme pryč?
Největším rizikem samozřejmě je, že pokud delší dobu nikdo v domě není, tak nenechavci, kteří si třeba tipují byty a domy, to bude nápadné a řeknou si, tady mi nehrozí žádné nebezpečí. Udělám si tam návštěvu a podívám se, jestli tam nenajdu něco cenného.

Jak si nenechavci tipují domy a byty vhodné ke krádeži?
To je velmi individuální záležitost. Někdy, když je těch lidí víc, tak skutečně mohou mít své tipaře. Když je to osamělý pachatel, tak se dívá sám a sleduje znamení pobytu lidí. Že se třeba už dlouho nevětralo, někdo třeba nechává úplně zatažené žaluzie. Pokud jsou třeba 2 nebo 3 dny zatažené žaluzie, už je to podezřelé a známka toho, že doma pravděpodobně nikdo není.

Čtěte také

Úplně nejlepší je mít dobré sousedské vztahy nebo někoho z příbuzných požádat, aby do vašeho bytu nebo domu zašel vyvětrat a zalít květiny. Zkrátka udělat tam dojem obydleného prostoru. Určitě je dobré vzbudit dojem, že tam někdo je. Nechat třeba i nějaké starší boty na rohožce, aby to vypadalo, že je neustále někdo v bytě přítomen.

Mnoho lidí rádo sdílí své zážitky skrze sociální sítě. Hodně se mluví o tom, že to není úplně dobrý nápad. Jak tedy k tomu přistupovat?
Sdílení svých zážitků na sociálních sítí samozřejmě nikomu nebráníme, pouze doporučujeme, aby to lidé udělali až po příjezdu z dovolené. Budou mít na to čas, vyberou nejlepší záběry a pak, když už jsou doma, zase nedávají zlodějům zprávu: pojďte se k nám podívat, doma nikdo není.

Co ale dělat, když se už bohužel staneme terčem zlodějů? Jak postupovat?
Je to samozřejmě velmi nemilé a snad pro každého je to vždy šok. Tady bych doporučila rozhodně nevstupovat do obydlí a hned zavolat policii na linku 158. Přijede celý tým, také kriminalistický technik, který se bude snažit posbírat nějaké stopy, které mohou významně napomoci odhalení pachatele.

Čtěte také

Je policie úspěšná v dopadení těchto zlodějů, případně gangů?
Mohu říci, že se nám to celkem daří. Sice možná z pohledu těch okradených ne úplně hned, protože ti, kdo dělají takové nevítané návštěvy, mohou v uvozovkách pracovat i v sériích. Ale často se nám podaří takovou sérii objasnit, může to ovšem trvat třeba několik týdnů, někdy i měsíců.

V těchto dnech spousta lidí míří na koupaliště, vyhledávají vodu. Jak si ochránit majetek, abychom o nic nepřišli? I tam mohou nenechavci řádit.
Bohužel, máte pravdu, také koupaliště jsou lákadlem nenechavců. Doporučujeme, aby všichni lidé neopouštěli svoji deku nebo stanoviště, kde mají odložené věci, najednou. Aby třeba jeden vždy ty věci pohlídal. Aby si navzájem věci pohlídali. Máme takový slogan: deka na koupališti není trezor. To znamená, že není schopná ochránit vaše cennosti.

Mladá generace možná bude využívat i chytré elektronické záležitosti, nenosí třeba hotovosti a nic s sebou. To je také možná trend dnešní doby.
A já to také doporučuji. Není třeba všude nosit hotové peníze, dnes zaplatíte kartou téměř všude. Ale i tak, kdyby vám někdo sebral mobil, který necháte bez dozoru na dece, tak vám vlastně sebere úplně všechno.

Eva Vik ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s kpt. Evou Vik z Policie České republiky ohledně rizik číhajících na letní dovolené si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

  • 80 let s vámi
    Hradecké minuty

Mohlo by vás zajímat