Děkan z Pardubic: Místo mozkovny Evropy montovna, každý druhý by nás poslal k lopatě
Fakulta filozofická Univerzity Pardubice má staronového děkana. Od listopadu ji ve druhém čtyřletém funkčním období vede Jiří Kubeš.
„Nastoupil jsem a krátce poté vypukl covid. To byly věci, které jsme nikdo nečekali. Nevěděli jsme pořádně, co dělat, ale poměrně rychle jsme nabrali dech a nastartovali, co bylo potřeba pro on-line vyučování. Nakonec to byly poměrně úspěšné roky. Studenti neodešli a on-line výuku do jisté míry využíváme dodnes,“ ohlíží se.
Lepší prezentace
Při nástupu do funkce Kubeš zdůrazňoval potřebu větší propagace: „V roce 2020 jsme přijali kolegu, který se zabývá PR naší fakulty. Kdybyste si srovnali webovou prezentaci, sociální sítě, zjistili byste, že jsou plné informací, v moderním kabátu. Týkají se vědeckých pracovníků, ale i studentů, jejich aktivit, prostě všeho, co se na fakultě děje. Krásně představují, že jsme velice životný organismus, že se na relativně malé fakultě děje spousta věcí a že máme co nabídnout.“
S čím má ale nejenom pardubická „filda“ asi největší problém, je údajné nedocenění humanitních a sociálních věd v českém prostoru. „Zdá se, že každý druhý by nás nejradši poslal k lopatě. Myslí si, že nic neděláme a že k ničemu nejsme potřební. Přitom krizové situace odpovídají samy za sebe. Přišel covid, Ukrajina, válka v Gaze a všichni se ptají: Proč? Ptají se nás, protože my ty příběhy umíme, my jsme schopní je dát dohromady, vysvětlit, proč se určitě věci dějí. Ne chemik.“
Děkan Kubeš by chtěl získat lepší platy pro akademiky. „Někdy mám pocit, že naše vláda sice má napsáno, že strategickou prioritou ČR je vysokoškolské vzdělání, ale nechová se úplně podle toho. Na jednu stranu mluví o tom, že bychom měli být mozkovnou Evropy, ale dělá spíš kroky pro to, abychom se stali montovnou. Pokusím se udělat všechno možné v rámci Asociace děkanů filozofických fakult, abychom byli vidět a dostali nějakou korunu navíc. S doktorátem dnes máte menší peníze než středoškolský učitel, kde naštěstí k určitému navýšení došlo. Ten systém je obecně podfinancovaný. Pan ministr to ví, něco pro to dělá, ale z mého pohledu ne tolik, kolik by Česká republika mohla. Nedaří se mu vyjednat širší shodu ve vládě.“
Přeshraniční přesah
V dalších čtyřech letech se pardubická filozofická fakulta má dál soustředit na kvalitní vědu. „Bez ní ani nejsme schopní našim studentům přednášet novinky, které se dějí. V lednu 2024 nám začne velký tříletý projekt s australským profesorem a mezinárodním týmem, který náš výzkum ve filozofii posune dál. Musíme udržet doktorská studia, takový klenot dnešního vysokoškolského vzdělávání. Plánujeme vytvořit obecnější humanitní studijní program, což ale představuje velkou mentální změnu v tradičních oborech.“
Související
-
Šlápnout do pedálů a být víc vidět. Nastupuje nový děkan pardubické filozofické fakulty
Historik povýšil. Jiří Kubeš má před sebou zatím největší životní výzvu. Povede fakultu, která podle něj pracuje dobře, ale nedává to najevo.
-
Dojezd covidu, rozjezd Ukrajiny. Nový pardubický rektor přichází v hektické době
Ve funkci je měsíc a připadá si jako na horské dráze. Když už se zdálo, že pomalu končí pandemie koronaviru, začala válka.
-
Filozofové z Pardubic oslavili výročí fotbalem. Jejich fakulta má 20 let
Za vznikem Fakulty filozofické Univerzity Pardubice stálo to, že vedení chtělo novou humanitní fakultu a zároveň stát chtěl víc vysokoškoláků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.