Demonstrace zdravotně postižených

30. červen 2003

Za nezájmu veřejnosti a s minimální účastí dnes v Pardubicích proběhla demonstrace zdravotně postižených. Ti protestovali proti neadresnému rozdělování finančních prostředků určených na sociální služby. Postižení se obávají, že pokud budou tyto peníze součástí daňových výnosů krajů, znemožní to reformu sociálních služeb.Vozíčkář Vladimír Podnecký vysvětluje:

Jde o sociální pomoc a způsob jak se provozuje. Současný způsob provozování pomoci se nám zdá nešťastný a připravované legislativní změny spíš ten stav v mnoha směrech zakonzervovávají než by přijali moderní trošku rozumější způsob. Řeknu příklad: máme zdravotně postižené kvadruplegiky kteří mají postižené i ruce, tito lidé neustále potřebují pomoc, přátel, příbuzných apod. Pokud takouvouto pomoc nemají nezbyde nic jiného než aby byli umístění do ústavu sociální péče. Existuje institut osobních asistentů, který to všude ve světě řeší, je to otázka financování a o tom tyto protesty jsou.

0:00
/
0:00
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.