Dolní Újezd - Vesnice roku 2013

8. červen 2013

Dolní Újezd leží čtyři kilometry jižně od Litomyšle. S dvěma tisíci obyvateli je největší obcí svitavského okresu. V letošním roce se Dolní Újezd poprvé přihlásil do soutěže Vesnice roku Pardubického kraje 2013 a svoji premiéru proměnil ve vítězství.

Dolní Újezd se nachází nedaleko od historické zemské hranice Čech s Moravou a protéká jím říčka Desná. Dominantou je kostel svatého Martina a v obci najdeme třeba i Muzeum vesnice či mohutný pomník upomínající na selské povstání roku 1680. Součástí obce jsou osady Jiříkov a Václavky.

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...