Folková Devítka spojila léto s adventem

30. prosinec 2013
skupina Devítka

Melodický, laskavý a přesvědčivý folk skupiny Devítka má švih a jiskru. Před 20 lety ji založil písničkář Honza Brož, který spolu se svou ženou Jindřiškou dlouho hrával také se Žalmanem. Nadšenému publiku v Hradci Králové představila kapela své letní živé album a přidala ještě vlastní vánoční písničky. Vřelou atmosféru koncertu si díky výborné nahrávce vychutnají i rozhlasoví posluchači v pondělí 30. prosince večer.

Vánočním písničkám věnovala Devítka už před rokem celé album "U Ježíška 9", ale Honza Brož je skládal průběžně bezmála 18 let předtím. Sám o tom říká: "Psát vánoční písničky je tanec na velmi tenkém ledě - mají totiž jediné téma a jenom několik málo atributů: ovečky, betlém, hvězda, zvonění, pasáček, tři králové... Je těžké vybalancovat melodie i texty, aniž by autor nesklouzl do klišé." Rodákovi z Litvínova, usazenému v jihočeské vesničce, se to ovšem daří a poetikou svých textů dokáže nevšedně podněcovat k přemýšlení.

Nahrávka Koncertu Studia Noc - kapela Devítka v Country clubu Lucie v Hradci Králové

V hradeckém Country klubu Lucie uváděl kapelu břitký rozhlasový glosátor Václav Souček: "Když se na ně podíváte, tak zjistíte, že je to opravdu vzhledná kapela, která místy střídá - když se setmí nebo vypnou proud - až tři zpěvačky, protože Petr Havrda připomíná rovněž dámu... ale taky třeba Ozzyho Osbourna z Roudničky." S tím ale Honza Brož nesouhlasí: "Ze všeho nejvíc teď připomínáme legendární švédskou skupinu ABBA: dva manželské páry, blondýna, černovláska - a jeden kořen." Tím druhým manželským párem jsou zpěvák a baskytarista Honza "Klubajz" Klupka a zpěvačka Madla Klupková (které možná znáte z kapely Passage), pátým členem kapely je zmíněný zpívající kytarista Petr "Haf" Havrda.

Spustit audio
autor: Ruzbeh Oweyssi