Fonograf. Uměl zaznamenat i přehrát zvuk. První záznam byla dětská říkanka

21. listopad 2022

Fonograf, který poprvé v historii lidstva uměl zaznamenat a přehrát zvuk včetně lidského hlasu, spatřil světlo světa 21. listopadu 1877. Vynalezl ho Thomas Alva Edison.  „Začínal jsem s membránou opatřenou ostrou špičkou, kterou jsem nastavil proti rychle se pohybujícímu voskovanému papíru. Zvukové kmity se hezky vryly a není pochyb o tom, že budu schopen konzervovat lidský hlas a zcela dobře a v libovolné době jej reprodukovat,“ stojí v jeho deníku.

Následně Edison vyměnil voskovaný papír za staniol a obalil jím váleček. Potřeboval totiž vytvořit dlouhou nepřerušovanou drážku a ta se nejlíp vešla v podobě spirály na váleček, jako třeba nit na špulku.

O měsíc později si už z trychtýře fonografu Edisonovi přátelé vyslechli dětskou říkanku „Mary had a litlle lamb,“ kterou namluvila vynálezcova manželka Mary. Byl to první reprodukovaný záznam lidského hlasu v historii. Patent na fonograf získal Thomas Alva Edison 19. února 1878.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.