FOTO: Gočárovy mlýny odhalují útroby

11. říjen 2012

Týden poté, co se zhruba pětistovka lidí tísnila před Automatickými mlýny v Pardubicích ve snaze prohlédnout si zdejší technologii před tím, než bude z mlýnů nenávratně odvezena, se do útrob Gočárova skvostu vypravil tým Českého rozhlasu Pardubice.

Pokud jste se dovnitř nedostali, máte alespoň zprostředkovaně možnost do této stavby nahlédnout.

Ředitel společnosti Unimills Pavel Skřivan nás s mikrofonem a fotoaparátem provedl útrobami Gočárovy stavby a představil jednotlivé fáze výroby mouky.

Až na výjimky jsou všechny mlýny uspořádány, stejně jako tento, vertikálně. To znamená, že se obilí nejdříve pneumaticky vyžene do nejvyššího patra mlýnů a potom se mezi jednotlivými operacemi pohybuje prakticky samospádem.

V současné době už mlynářská technologie stojí, na začátku příštího roku budou stroje rozebrány a odvezeny. Jak ale ČRo Pardubice ředitel Skřivan prozradil, hned po Novém roce budou pro veřejnost připraveny další prohlídky, kde si ještě bude možné vybavený interiér mlýnů prohlédnout.

Nad dalším osudem samotné stavby v současné době přemýšlí architekti.


Zvětšit mapu
autor: pta
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.