S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Digitální pomsta aneb Impérium vrací úder
Profesionální dějepravci nemají rádi virtuální dějiny. Co by se stalo, kdyby. .. Nicméně občas může být úkrok do virtuálních dějin příjemným intelektuálním cvičením.
-
Letci ze zvířecí říše: dobrodružná vzduchoplavba pavouků a zajímavosti ze života netopýrů
Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)
-
Poslední divočina na Zemi. Oceán podle Davida Attenborougha
Nová, a zřejmě poslední kniha známého britského přírodovědce a dokumentaristy, který už přes šedesát let s velkým zápalem představuje přírodní krásy světa.
-
Vega září pro zamilované, Měsíc se potká s Marsem: Procházka červencovou oblohou
Letní trojúhelník hvězd, dvě otevřené hvězdokupy v Hadonoši, Venuše jako Jitřenka a pár letních konjunkcí i jiných blízkých setkání s Měsícem.
-
„Chata“ na ostrově: jak se žije našim vědcům v Antarktidě - a jak by se nám asi žilo na Marsu?
Jak se bádá v Antarktidě aneb Život na české polární stanici Johanna Gregora Mendela (4:46) – Procházka červencovou oblohou (24:58) – Budou z nás jednou Marťané? (29:36)
-
Kamo'oalewa a další kvazisatelity Země a marné pátrání po ztraceném Sámově hradu Wogastisburgu
Čínská sonda a kvazisatelit Kamo'oalewa (4:48) – Historie: Digitální pomsta Impéria (19:00) – 30 let s Planetáriem: Pátrání po ztraceném Wogastisburgu, 2. část (25:08)
-
Jak je to s úplňky – a třeba i s jejich jmény a barvou?
Kdy měsíční úplněk nastává a jak dlouho trvá, co je to superúplněk nebo mikroúplněk, proč se některé úplňky označují jako „barevné“, a jiné jsou zase k přírodě vztažené.
-
Pták–nepták archeopteryx
Na začátku 60. let 19. století byl v jemných vápencích bavorského Solnhofenu nalezen zkamenělý otisk ptačího křídlového pera, starý přibližně 150 milionů let.
-
Magnetová hora: Říp jako zbytek lávového jezera a první pátrání po ztraceném hradu Wogastisburgu
Hora Říp, zbytek lávového jezera (4:33) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Jak je to s úplňky? (17:52) – 30 let s Planetáriem: Pátrání po Wogastisburgu, 1. část (23:13)
-
Slovanský zeměvid: mapové dědictví Pavla Josefa Šafaříka a výzkumy starého Mostu, ve stínu rypadel
P. J. Šafařík, slavista, ale i kartograf, 2. část: Mapy (4:30) – Příběhy s pětkou: Socha svobody (19:52) – Kniha: Návrat dinosaurů (23:58) – Jak se kopal starý Most (27:40)
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »