Geny psa nezměníte, přizpůsobte se jim a usnadníte si vzájemně život
Renáta Tetřevová chová mnoho let plemeno anglického špringršpaněla. A dospěla k názoru, že pokud si člověk vybere lovecké plemeno, je potřeba s ním pracovat nejlépe takovým způsobem, k jakému byl původně vyšlechtěn. Podle ní je to s povahou psů stejné jako u lidí. Krev není voda. A genetika? Ta se nedá ošálit. Příběh chovatelky dokládá, že má pravdu.
„Vždycky jsem měla ušaté psy. Byli to kokršpanělé. Já jsem ale chtěla něco většího, ale podobného. První springer spaniel přišel do rodiny v roce 1998. Měla jsem o něm hodně načteno. Věděla jsem, že je to velmi inteligentní zvíře, proto potřebuje pohyb a zaměstnat hlavu,“ vzpomíná chovatelka.
Renáta Tetřevová vyzkoušela nejdřív se svým prvním loveckým psem agility. Její springer spaniel ale bohužel používal překážku A jako rozhlednu a lapač pachů. Vyběhl nahoru, nasadil nepřítomný výraz, a poté zmizel v první díře v plotě, kterou si z rozhledny vyhlédl a utekl do lesa za zajícem.
Jeho lovecký pud byl velmi silný. Proto se chovatelka rozhodla pro lovecký výcvik, což usnadnilo a zlepšilo celý její další život se psem. Dnes patří mezi uznávané odbornice a myslivost se stala jejím velkým koníčkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.