Harcký kanár – elita mezi kanáry. Čím můžete ovlivnit barvu jeho zpěvu?
Dlouholetý chovatel kanárků doktor Karel Edelmann, přednosta Úrazové kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, zvolil původně chov kanárků jako protiváhu náročné profese. Kontakt s živou přírodou je velmi prospěšný a proč nezvolit třeba právě chov kanárků. Může se začít s málem a teprve později chov rozšiřovat.
Proč je harcký kanár elitou mezi kanáry? Zejména kvůli zpěvu. Tento dutopěvec má totiž příjemné hlubší zpívání – na rozdíl třeba od barevných kanárků, kteří zpívají ve vyšších tónech, na poslech je to bližší zpěvu divoce žijících kanárků a někomu to nemusí na ucho úplně lahodit.
Pořádají se dokonce soutěže v kanářím zpěvu a zkušený chovatel může kvalitu zpěvu do jisté míry ovlivnit i krmivem, poměrem různých složek. Základem je řepka, přidává se semenec (konopné semínko), pro zjemnění hlasu se přidává lněné semínko, prospívá i vajíčko. Ale ty poměry – to už je individuální alchymie a tak trochu i tajemství každého chovatele. Také je potřeba vzít v potaz, že ne všechno všem kanárkům chutná, umějí si i vybrat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.