Hrdina druhé světové měl několikrát namále. V Luži si ho pořád pamatují
Sice se tam nenarodil, ale bydlel tam prakticky pořád. Když tedy zrovna nebojoval. Válečný veterán Josef Koukal odešel přesně před 40 lety.
Jeho památku ve výroční neděli 23. února připomene symbolický běh z Luže do Jenišovic. Právě tato dvě místa rámují jeho život. „Původně jsme chtěli udělat malý vzpomínkový běh. Postupně se chtěly zúčastnit různé spolky a instituce. Vznikla celodenní akce, které se zúčastní i významní hosté včetně zástupců britské a české armády i polského velvyslanectví,“ říká Pavel Karal ze spolku Rozběháme Luži.
Nedělní program
9:30 Slavnostní bohoslužba, chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku
11:00 Uctění památky plukovníka Josefa Koukala doplněné přeletem bitevních letounů Gripen, náměstí v Luži
11:15 Společný běh Luže – Jenišovice a zpátky
11:30 Odjezd autobusu z Luže do Jenišovic pro neběžce
12:00 Uctění památky plukovníka Josefa Koukala u pomníku v Jenišovicích
13:00 Výstava Českoslovenští letci ve službě RAF (Czech Spitfire Club) + obrazy Aviation Art Gallery, Sokolovna Luže
15:00 Projekce komentovaného dokumentu Naši letci v RAF a filmu Jen slunce je věčné z roku 1968
Křest speciálního obrazu
Přednáška Michala Štorka
Po celý den můžou lidé zapálit svíčku u pamětní desky na náměstí a na hřbitově v Luži, případně u pomníku v Jenišovicích. Účastníci taky podpoří spolek Avalone, který dělá prevenci popáleninových úrazů a pomáhá popáleným dětem.
Sám Koukal totiž v letadle víckrát málem uhořel. „My starší ho známe osobně. Pan ředitel nám pomáhal s propagací na základní škole. Snažíme se, aby jméno Josefa Koukala nezůstalo zapomenuto,“ dodává Karal.
Související
-
Neuvěřitelný příběh pilota RAF Josefa Koukala
Jako zkušební pilot zalétal před válkou 12 prototypů letadel. Po obsazení Československa odešel do Anglie a bojoval v sestavě Britského královského letectva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.