Je nutné vynechávat přílohy k jídlu, když chci zhubnout? Není! Rady zkušené výživové poradkyně
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:51 Rozhovor s ředitelkou české pobočky UNICEF Pavlou Gomba
- 05:06 Dlouhé sukně jako módní trend letošního podzimu a zimy
- 09:04 Výživová poradkyně Martiny Jandová a ideální přílohy k jídlu
- 12:49 Poradíme jak a proč pěstovat microgreens
- 18:15 Co může být příčinou vyhřezlé ploténky a jaká je prevence
- 22:50 Cestovatelka Pavla Apostolaki a její tip na výlet do polské Poznaně
Je nutné vynechávat přílohy, když chci hubnout?
Vynechávání příloh je častá hubnoucí strategie a setkávám se s ní u svých klientů už spoustu let.
Pravděpodobně je to z důsledku stále oblíbených výživových směrů, ve kterých se sacharidy téměř vylučují nebo značně omezují.
Vynechávání příloh je zbytečné
Přílohy mají v jídelníčku své místo a nemusíte je vynechávat, což platí i při hubnutí.
Co dobrého nám přílohy přináší?
• Jsou zdrojem komplexních polysacharidů, které nám slouží jako zdroj energie.
• Když sníme jídlo, které obsahuje všechny makroživiny, máme vyšší pocit nasycení.
• Obzvláště ty celozrnné přílohy jsou bohatým zdrojem vlákniny, kterou potřebujeme pro dobré zažívání a zdravou mikrobiotu (zdravá střeva).
• Jsou zdrojem vitamínů a minerálních látek, jejich obsah se liší podle jednotlivých druhů. Celozrnné obiloviny jsou obecně bohatším zdrojem těchto mikronutrientů.
• Jsou i zdrojem bílkovin. Obiloviny obsahují 10-13 % bílkovin, luštěniny až 25 %, nejbohatší na obsah bílkovin je sója, která obsahuje až 35 % bílkovin.
Ačkoliv eliminace příloh zpočátku opravdu urychluje hubnutí, v praxi vidíme, že to pro většinu lidí není praktické, dlouhodobě udržitelné a ani nutné.
Čtěte také
Klasický scénář totiž vypadá tak, že sice vynecháte přílohy u oběda a ušetříte nějakou energii, ale odpoledne nebo večer to doháníte sladkým nebo velkými porcemi jídla. Nejde odolat. Tělo se o energetický deficit silně přihlásí.
Druhý typický scénář vypadá tak, že to i pár týdnů opravdu vydržíte, ale protože přílohy prostě milujete, a někdo vám zamává čerstvě upečeným rohlíkem před nosem, tak se vrátíte se zpátky do starých kolejí. Bohužel však s dvojitým apetitem prahnoucím právě po pečivu a přílohách.
Základem zdravého hubnutí je mít všech pět po hromadě, tvrdí certifikovaný výživový poradce Martina Jandová.
Netvrdíme, že bez příloh nelze jídelníček poskládat, někdo opravdu pro svůj život tolik sacharidů nepotřebuje. Z našich zkušeností ale víme, že většina hubnoucích do této skupiny nespadá.
Jak tedy servírovat přílohy? 1/3 talíře
• Samozřejmě v rozumném množství vhodném pro vás a v průběhu celého dne
• Častou chybou jsou jen malé porce k snídani a k obědu a večer naopak velké porce (typicky například půl krajíčku chleba k snídani a k večeři naopak 2 krajíce chleba, raději to přehoďte).
• Bez tuku navíc! Pozor na hranolky, krokety, bramboráky, topinky, smažené palačinky a další. Smažením zbytečně zvyšujete energetickou hodnotu přílohy, bohužel ji také „obohatíte“ o škodlivé, karcinogenní látky a přetížíte své trávení, především žaludek a žlučník.
• Pozor i na další tučné přísady. Šťouchané brambory se slaninou a smaženou cibulkou, bramborová kaše se čtvrtkou másla, bramborový salát s majonézou apod.
Přejídáte se sacharidy? Potřebujete pestrost a odlehčit
Pravdou je, že přílohy a pečivo většině z nás opravdu moc chutnají a v jídelníčcích se jako protipól k jejich eliminaci vyskytují zbytečně často a ve zbytečně velkých porcích.
Čtěte také
Čerstvý chléb a rohlíky, těstoviny nebo rýže - nejčastější přílohy, které v jídelníčcích vidíme. Jídelníček, včetně příloh, však musí být pestrý, abyste se neochudili o mikronutrienty a vlákninu. Obiloviny bohaté na vlákninu nás lépe zasytí a nemáme pak tendence se jich tolik přejídat.
Těstoviny, jedna z nejoblíbenějších příloh, nemusí být jen pšeničné. Vyzkoušejte i jiné druhy, skvělé jsou těstoviny luštěninové, které obsahují oproti klasickým více bílkovin i vlákniny.
Jak přílohy chutně odlehčit?
• Namísto bramborové kaše udělejte bramborovo-mrkvovou, bramborovo-celerovou, bramborovo-brokolicovou, bramborovo-květákovou apod.
• Vyzkoušet můžete i různé druhy noků, které obohatíte například špenátem, květákem nebo dýní.
• Namísto rýže, kuskusu, bulguru nebo pohanky naservírujte tyto přílohy smíchané s nadrobno nakrájenou zeleninou, například brokolicí nebo květákem.
• Pakliže jste to přes den se sacharidy přehnali, můžete si dát k večeři proteinový chléb namísto obyčejného pečiva nebo místo přílohy nadrobno nakrájenou zeleninu.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Zlaté slunce pro herce Petra Kostku, vítěze populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku
Vítězem 28. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stal vynikající herec Petr Kostka. Převzal hlavní cenu, Zlaté slunce.
-
Jsou malé, jejich chuť je ale výrazná a silná. Ve světě jim říkají mikrogreens, u nás mikrobylinky
Pěstování mikrobylinek, známé pod anglickým označením microgreens, není žádná novinka. Ve světe je konzumace bylinek jen několik dnů po vyklíčení oblíbená už několik let.
-
Proč a jak kvasit? Potraviny jsou výživnější a stravitelnější. Recept na pickles od Martiny Jandové
Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.