Kantoři mají učitelského ducha. Kapelu zakládali studenti „peďáku“
Jejich vystoupení srší energií už pomalu padesát let. Teď legendární skupina přichází s novým albem. Jmenuje se Hej, sokoli! Zní na něm melodie keltského folku, ale název získala podle jediné písně slovanského původu.
„Natáčení muziky trvalo dva dny, největší práci dalo míchání. Jde o naše třinácté album. Posunuli jsme se od ryze akustické hudby až třeba k elektrické kytaře, bicím a podobně. Trochu jsme přitvrdili, ale tak, aby ti, co nás mají rádi, se takzvaně nevyděsili. Dál zpracováváme hlavně lidové písně různých národů,“ říká zakladatel kapely Jan Filip.
On taky nejlépe ví, jak se skupina dávala dohromady. „Začínali jsme v roce 1970 jako studenti pedagogické fakulty. Postupně jsme trend udržovali. Drtivou většinu v kapele vždy tvořili učitelé. Před vznikem kapely jsme si řekli, že bychom chtěli hrát. Líbily se nám různé folkové anebo spíš country kapely.“
Ze zvukaře hudebníkem
V aktuální sestavě najdeme jednu ženu Martinu Vejrovou. „Zpívá se mi výborně. V kapele jsem 25 let. Nejdřív jsem hrála ve folklórním souborku. Když mi bylo 15, přizvali mě Kantoři. Zpívám a hraju na různé flétny.“
Na kytary zase hraje Miloš Panchartek. „S Honzou Filipem jsem se setkal na základní škole, kde mě učil. Chodil jsem na koncerty Kantorů. S Martinou jsem se potkal na jedné pěvecké soutěži. Začal jsem s kapelou jezdit jako zvukař. Postupně jsem se od toho zvukařského pultu přibližoval k pódiu. Držel jsem v ruce bubínky a kytary. Nakonec jsem vylezl na pódium. Takovou přirozenou cestou jsem s nimi už 18 let.“
A co si Kantoři přejí do roku 2019? „Chtěli bychom hlavně hrát, aby byla pohoda. Neumím si představit, že bychom v kapele nebyli kamarádi. K dobré muzice patří dobrá parta. Na koncerty jezdíme autem, je tam legrace. Zvukař zároveň řídí, takže se krásně vejdeme do jednoho osobního auta,“ usmívá se Jan Filip.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka