Kaplanova turbína reguluje průtok vody tam, kde je malý výškový spád. Najdeme ji ve vodní elektrárně Orlík

Kaplanova turbína reguluje průtok vody tam, kde je malý výškový spád. Najdeme ji ve vodní elektrárně Orlík
Vynálezcem Kaplanovy turbíny byl Viktor Kaplan, rakouský inženýr, který však své klíčové technické inovace vytvořil během působení na brněnské technice. Nejprve se zabýval kinematikou a strojírenstvím, pak nějaký čas výbušnými motory, ovšem nakonec zakotvil u konstrukce vodních turbín.
Roku 1912 přihlásil svůj první patent v tomto odvětví. S rozvojem využívání elektřiny od počátku 20. století souvisel doslova boom vodních elektráren. Na mnoha českých i moravských řekách se začaly projektovat přehrady, které měly jednak regulovat průtok a zabraňovat tak povodním, ale také vyrábět elektřinu.
Za tímto účelem sestrojil Viktor Kaplan vlastní turbínu, která byla ideální pro místa s vysokým průtokem a malým výškovým spádem. Typicky jde o dolní toky velkých řek. U nás je Kaplanova turbína umístěná například ve vodní elektrárně Orlík, největší pak na Saratovské vodní elektrárně na Volze. Zvláštností Kaplanovy turbíny je možnost regulace náklonu lopatek u oběžného i rozváděcího kola. Na výrobu těchto turbín se specializoval podnik ČKD Blansko.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.