Ke zřícenině hradu Cimburku u Městečka Trnávky vede cesta plná příběhů. Včetně toho o Bílé paní
Zřícenina hradu Cimburku se vypíná nad obcí Městečko Trnávka poblíž Moravské Třebové v Pardubickém kraji. I dnes ještě dávají jeho ruiny tušit, že šlo kdysi o významné šlechtické sídlo. Na hrad Cimburk vás dovede příjemná naučná stezka, plná informací a také míst k odpočinku.
Na území historické Moravy jsou hrady jménem Cimburk dva. Starší z nich je Cimburk nad Trnávkou, druhý se nachází u Koryčan na Kroměřížsku. A nutno dodat, že název Cimburk neslo i raně středověké hradiště na jižním okraji Kutné Hory. O historii Městečka Trnávky, hradu Cimburku i jeho pověstech si můžete přečíst na jednotlivých zastaveních naučné stezky Putování s Bílou paní.
Stezku, která vede z obce na hrad, lemuje několik zastavení s informačními panely. Seznámí vás se šesti příběhy, které jsou spojené s historií hradu. Dozvíte se tak třeba o Bílé paní, harfenistce z Cimburku, nebo o strašidlu v ovčárně. Během poměrně strmého stoupání přijdou vhod lavičky, u kterých stojí půvabné dřevěné plastiky, jejichž autorem je místní řezbář Petr Steffan.
Opravené předhradí
Hrad Cimburk míval mohutné opevnění, o čemž svědčí přes dva a půl metru silné pozůstatky hradebních zdí. Dodnes je možné rozeznat hlavní hradní objekty, zejména hradní palác a fragmenty věží předhradí, zrestaurované jsou zbytky brány.
V areálu hradu, který je majetkem obce Městečko Trnávka, se návštěvníci mohou pohybovat volně, ale samozřejmě s opatrností a na vlastní nebezpečí. V 60. letech minulého století tu vzniklo divadlo v přírodě, na rovné ploše přímo u hradebních zdí se dá příjemně posedět a odpočinout si. Z Cimburku je také krásný výhled na Trnávku i do kraje severní Malé Hané.
Městečko Trnávka bylo ve středověku střediskem velkého panství. Prvním prokazatelným držitelem hradu Cimburku byl Bernard z Cimburka, což dokládá listina z roku 1308, kterou jmenovaný Bernard prodává Stanimírovi z Letovic třináct lánů v Pacově.
Okolo roku 1323 přešlo panství s městem Jevíčkem do majetku pánů z Lipé. Od nich je v roce 1365 odkoupil markrabě Jan Jindřich, bratr císaře Karla IV. V této listině je poprvé zmíněno městečko pod hradem a Stará Trnávka. Tyto dvě části žily svůj samostatný život až do roku 1919, kdy došlo k jejich spojení v Trnávku a od roku 1929 v Městečko Trnávku.
V roce 1645 byla na Cimburk umístěna posádka švédského vojska, po jejím odchodu hrad pustl. Už po polovině 18. století byl hrad opuštěný. V sedmdesátých letech po úderu bleskem zcela vyhořel a dál už jen chátral. V období po první světové válce uvažoval řád německých rytířů o obnově hradu. Řád financoval rozsáhlý archeologický a stavební průzkum, při němž se v roce 1934 podařilo najít velký stříbrný poklad. Obsahoval přes 2 500 mincí ze 13. století, které jsou dnes uloženy v Národním muzeu v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.