Knihovny v Pardubickém kraji se vzpamatovávají z covidového útlumu

14. březen 2025 08:20

V Pardubickém kraji existuje přes 400 veřejných knihoven. Společné mají jedno - za průkazku zpravidla zaplatíte míň, než kolik by stála jedna nová knížka. A jak se mění návyky a požadavky čtenářů, mění se i nabídka služeb.

Pokud by knihovny byly odkázané jen na poplatky od čtenářů, na svůj provoz by si nevydělaly. Ze zákona jsou ale definované jako veřejná služba, která by měla být dostupná všem. A proto jsou ceny za průkazky často v podstatě symbolické a příliš se nemění. Třeba v Chrudimi je základní poplatek 200 korun za rok, registrovaných čtenářů pak 3500. To, co knihovna za rok vybere, pokryje řádově výdaje na jednoho zaměstnance, úplně stranou zůstávají náklady na provoz, energie, nákup knih a další položky.

Přelouč, Třemošnice, Česká Třebová

To samé platí i pro Přelouč, v evidenci je 1400 čtenářů, dospělí platí 150 korun ročně, poplatky pokryjí jen asi 5 % celkových nákladů na provoz. Obce a města tedy knihovny z velké části dotují.

Čtěte také

Dokud budou lidé číst, knihovny se snad o existenci bát nemusí. Už se jim podařilo dostat se z útlumu, který způsobila pandemie covidu, čísla rostou v obou zmíněných městech.

Například v Třemošnici přibývá hlavně starších čtenářů, děti si kolem dvanáctého roku dávají pauzu a ke knížkám se vrací před maturitou.

Problém někdy bývá místo a bezbariérový přístup, pro čtenáře, kterým se hůř chodí. To je případ České Třebové, když chtěli knihovnice uspořádat nějakou větší akci, musely stěhovat regály. Problém vyřeší nová knihovna, která už v současné době vzniká v areálu bývalé svářečské školy ve Slovanské ulici, hotová by měla být do konce letošního roku a bude stát 130 milionů korun.

E-knihy, semináře i rozvoz knih

S časem se mění i služby, které knihovny nabízejí. Patrný je posun do online prostředí. Oblíbené jsou stále víc a víc e-knihy nebo audioknihy, čtenáři častěji využívají elektronické služby a objednávky. Ale knihovny nakupují třeba i deskové hry, nebo speciální knihy pro elektronické tužky, které jsou oblíbené u malých dětí.

Pestřejší je i nabídka pro seniory, různé vzdělávací programy, akademie třetího věku, nebo semináře zaměřené používání moderních technologií. A třeba Chrast myslí i na ty čtenáře, pro které je cesta do knihovny nad jejich síly a zdravotní stav ji neumožňuje. V takových případech knihovna zajišťuje rozvoz knih až přímo do domu.

 17 tisíc čtenářů v Pardubicích

Největší, Krajská knihovna v Pardubicích, v současné době eviduje 17 tisíc čtenářů, platnou registraci má pak více než 9 tisíc lidí. Výrazný pokles čtenářů začal samozřejmě v roce 2020 spolu s nástupem covidu a pokračoval i v následujícím roce, velkou část roku byla knihovna pro veřejnost uzavřená a bylo třeba hledat nové cesty k poskytování služeb. Od této doby ale knihovna zaznamenává postupný růst s tím, že nejvíce se odráží právě u dětských čtenářů. Oproti roku 2023 byl růst v roce 2024 o 25 %.

Krajská knihovna v Pardubicích

Aktuální poplatek za služby knihovny na rok je 120 korun dospělý, 60 korun děti a senioři, a pak je tam ještě průkazka 240 korun společná rodinná. Je potřeba říct, že za posledních 15 let se výše poplatků nezměnila a do budoucna by krajská knihovna chtěla zrušit poplatky kompletně.  

Podle ředitelky Kodetové má knihovna stabilní zázemí, podporu zřizovatele, celkem dostačující rozpočet, problémem je zastaralý koncept využití prostor. Není to tak, že je pouze „půjčovnou knih“. Má totiž spoustu dalších aktivit a služeb. Je to kulturní, vzdělávací a komunitní prostor. Rádi by proto postupně přebudovali prostory na moderní knihovnu s možností trávení volného času, které by fungovalo  jako místo ke vzdělávání, učení a  zábavě.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat