Z umakartové boudy do moderní budovy. V Chrudimi mají po 40 letech novou knihovnu

1. červen 2024 08:36

Dělí je od sebe zhruba dvě stě metrů a dlouhých čtyřicet let. V Chrudimi po několika odkladech dokončili stavbu nové sídlištní knihovny. Moderní budova v blízkosti hasičské stanice nahradí chátrající pobočku, která už dávno měla být srovnaná se zemí. Čekání se protáhlo kvůli nedostatku peněz i dohadům, jak by měla nová stavba vypadat.

„Dveře fungují podle toho, jestli prší, chumelí, nejdou otevřít, všechno je tady na heslo, do všeho se musí kopnout nebo přimáčknout nebo zatáhnout,“ popsala předloni úskalí práce ve slepenci z montážních buněk knihovnice Alena Jirušková.

Čtyřicetileté provizorium

Tehdy město stavbu kvůli nedostatku peněz znovu odložilo. Provizorium, které trvalo přes 40 let, končí až teď. „To je ze středověku do budoucnosti, do 21. století. Toto je pro mě úplné sci-fi,“ dodává Jirušková, která je už v důchodovém věku, ale o novou knihovnu pečuje dál.

V Chrudimi otevřeli novou pobočku knihovny

Sídlištní knihovna má ve fondu přes 8 tisíc výtisků a co do počtu výpůjček se může srovnávat s knihovnami v menších městech. „Teď jsme se dívala do statistiky a za první 4 měsíce zde bylo uskutečněno 5 600 výpůjček. Lidé sem chodí a služeb využívají. Nechodí jenom Chrudimáci, jezdí sem i lidé z okolních obcí,“ říká ředitelka městské knihovny v Chrudimi Jana Hamplová.“

V Chrudimi otevřeli novou pobočku knihovny

A dodává: „Vybavili jsme novou pobočku promítací technikou, je tam plátno a projektor, je zasíťovaná. Přemýšlíme o tom a chceme od září rozšířit výpůjční dobu a chceme tady dělat pravidelné přednášky a besedy.“

Nová knihovna má mít širší využití, má sloužit také jako komunitní centrum a volební místnost, premiéru bude mít už 7. a 8. června při volbách do Evropského parlamentu.

Spustit audio

Související