Komáři klíšťovou encefalitidu nepřenášejí, hrozí nám ale západonilská horečka, předpovídá Roman Prymula

5. červen 2024

Covid nás už neopustí a černý kašel trhá smutné rekordy. Epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru také vysvětluje, proč bychom si měli dávat pozor na komáry.

Imunita každého člověka je jiná. Někteří lidé se otužují, a přesto omarodí, jiní nejsou nemocní několik let. „To je dáno i geneticky. Vidíme to i u covidu – někdo se nechal čtyřikrát očkovat a stejně čtyřikrát onemocněl. Zatím neumíme přesně zmapovat kombinace jednotlivých genů, ale pracuje se na tom. Pro dobrou imunitu je ale určitě potřeba se trochu pohybovat. I já se občas pohybuji, i když poměrně opatrně. Třeba rád jezdím na kole,“ říká profesor a někdejší hlavní postava covidové pandemie Roman Prymula.

Covid a černý kašel

Covid už podle něj není tak nebezpečný, ale šíří se dál. „Z hlediska té obrovské celosvětové rány je minulostí, ale bohužel už nás neopustí. Stal se respiračním onemocněním a bude tu s námi.“

Ani černý kašel není na ústupu. „Čísla jsou obrovská, ale už jsme si na ty informace asi zvykli. Když vezmeme číslo z tohoto týdne, která reprezentují týden předcházející, tak jsme měli 1502 nových případů. Celkově se blížíme k 18 tisícům případů, což je číslo, které tady nebylo od druhé světové války. Je to otázka nižší proočkovanosti i slabší vakcíny.“

Komáři přenášejí tropická onemocnění

Celosvětovým problémem jsou komáři. „My jsme v mírném pásmu a donedávna jsme se opájeli tím, že komáři standardně žádnou nemoc nepřenášejí. Určitě tedy nepřenášejí klíšťovou encefalitidu, ale přenášejí řadu tropických onemocnění. V tuto chvíli se nejvíc bojíme západonilské horečky. Tak jak stoupá teplota v Evropě, tak se k nám takový komár blíží. V Německu se už vyskytuje téměř nad polovinou republiky, takže očekávám, že k nám taky doputuje.“

Na některé nemoci funguje očkování a do určitých destinací je povinné. „Tady doporučuju nechat se opravdu naočkovat u nás. Pokud nemáte očkování v lokalitách, kde se vyskytuje žlutá zimnice, tyfus nebo hepatitida A, tak vás prostě oočkují na letišti a to není úplně příjemný zážitek.“

Říká se, že může pomoct tvrdý alkohol. „Panák slivovice asi neuškodí. Na sliznicích funguje jako lokální dezinfekce. Nesmíme to ale přehánět, abychom nevymýtili i naše přirozené bakterie, kterých máme v těle až dva kilogramy. Obrovské množství malých tvorečků, které nevidíme, ale zprostředkují nám řadu pozitivních procesů. A s řadou z nich vycházíme velmi dobře.“

Alex Mynářová a Roman Prymula

Jak bychom se před komáry měli chránit? Rozhoduje pro ně i krevní skupina? Roman Prymula navštívil komáří farmu v Americe. Víte, jak tam komáry krmí? Kdy jeho naposledy skolil nějaký bacil? Prozradil, že je fanda do motosportu. Poslechněte si v pořadu Alex a host.