Koně v akci ukážou zaříkávače, mistrovství v těžkém tahu i koňský fotbal
Letošní ročník tradiční výstavy se na pardubickém závodišti odehraje o víkendu 11. a 12. září. Stěžejní program připadá na sobotu, kdy bude k vidění i několik premiér a ojedinělých vystoupení. V neděli pak následují okresní dožínky s koňskou stopou.
Areál se v sobotu otevírá v 8:30, program začíná v 9 hodin a trvá až do podvečera. „Začneme přehlídkou chladnokrevných plemen, a to klisen a hříbat. Navážou na ně shetlandští pony a plemeno hafling, což jsou takoví blonďatí koně se světlou hřívou. Někdy se jim taky říká blonďáci z Alp. Jejich program pokračuje i v neděli. Poníci se představí taky v překážkovém dostihu s dětskými jezdci,“ uvádí manažerka výstavy Kateřina Nohavová.
Tři národní šampionáty
Koně se ukážou jako opravdu multitalentovaná zvířata. „Absolvují mistrovství republiky v těžkém tahu, kdy mají za sebou zapřažené speciální saně a jde o to, kdo víc utáhne. Čeká je i soutěž simulující práci v lese, tedy v ovladatelnosti s kládou. A divácky atraktivní je tradičně orba.“
Mimořádně otevřený bude podle Nohavové Dostihový klub, kam se jinak běžní návštěvníci nedostanou. „Uděláme z něj filmový sál a kavárnu. Promítneme snímek Žokejové – Cesta na Velkou pardubickou. Ten je o Markovi Stromském, Pavlovi Kašném a Josefu Bartošovi. Právě tento trojnásobný vítěz dorazí osobně na autogramiádu, zároveň pokřtí dvě hříbátka slovenského teplokrevníka.“
Na akci by měl být k vidění taky třeba koňský fotbal, čtyřspřeží starokladrubských vraníků, drezura s dámou v sedle, westernové ježdění, ukázka výcviku policejních koní a podobně. Nebude chybět ani takzvaný zaříkávač koní Miloslav Simandl, který do Pardubic přiveze šest svých svěřenců. Pracuje se všemi najednou a zvládá třeba i skok ve volnosti, při kterém na nich stojí.
Plynule do neděle
Koně v akci jsou propojení s nedělními dožínkami. I proto bude závěr sobotního programu patřit formanské jízdě s krojovaným osazenstvem a ukázkami polních prací. To bude taková upoutávka na neděli. Další den totiž už bude vyloženě dožínkový pod patronátem Okresní agrární komory Pardubice. Doplní ho už zmiňovaný chovatelský program plemene hafling, ukázky zemědělských prací a Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou. Do místního lesíka se můžete přesunout konibusem.
Protože jde o hromadnou akci, apelují její organizátoři na návštěvníky, aby dodrželi pravidla bezinfekčnosti a měli o ní doklad.
Související
-
Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně
Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně převezené z přírodní rezervace Milovice. Pokračují tak v projektu návratu těchto zvířat do krajiny.
-
Kolik máme v Česku koní a jak funguje jejich evidence. Ve Slatiňanech mají o všech přehled
Pardubický region je spojený s koňmi. Už po staletí. Letos se navíc Pardubice staly Evropský městem koní.
-
Pardubice povýšily na Evropské město koní. Co to znamená?
Tenhle rok si tradiční koňská bašta měla užít trochu jinak. Než se ale stačil rozběhnout, přerušil ho koronavirus. Teď se už všechno zase rozjíždí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.