Květiny a vůně v lidových písních

1. březen 2025

Jaký vztah měli naši prapředkové ke květinám a bylinám? Dokázali plně ocenit pouze jejich užitkové vlastnosti, nebo vnímali už před dávnými staletími i jejich krásu a vůni?

Proč a kdy se lilie stala symbolem čistoty a nevinnosti, rozmarýn symbolem zamilovanosti a červená růže symbolem lásky?

Proč byl karafiát neboli hvozdík v lidových písních přejmenován na hřebíček zahradnický? Co způsobilo tulipánománii v 17. století a díky čemu si kamélie udržely status výjimečných a luxusních květin?

O tom všem natáčela s generálním ředitelem Národního zemědělského muzea Zdeňkem Novákem za zvuků nejkrásnějších lidových písní o květinách Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.