Ledová voda a husí kůže. I to je cesta ke zdraví

6. listopad 2017

Existuje mnoho způsobů, jak posílit tělo, aby bylo odolnější proti nachlazení a infekcím. Jedním z nich je otužování, které je dokonce i soutěžní disciplínou. Upevňuje zdraví, pevnou vůli člověka a je ideální cévní gymnastikou.

Pokud se rozhodnete pro tento způsob posilování těla, nechte se ještě předtím zkontrolovat lékařem. Otužování je dlouhodobá záležitost, a když vydržíte, do roka se výsledky dostaví. „Začátečníkům bych doporučil začít v létě, kdy je přirozené se koupat v rybnících a vodních nádržích. Postupně přidávejte každé ráno vlažnou sprchu, až později ledovou. Je to hlavně o psychice a není třeba si den pokazit špatně navolenou teplotou,“ usmívá se Vladimír Netušil z pardubického oddílu otužilců.

Zimní plavání jedině v kolektivu

Je na každém z vás, kdy se poprvé odvážíte smočit ve studené řece nebo jezeře. Nikdy byste na to neměli být sami, vždy je lepší chodit ve skupinkách. Zásadně se držte u břehu a nepřepínejte se, bezpečnost je na prvním místě. Pro začátek se stačí ponořit na pouhých 30 vteřin, abyste si otužování hned nezprotivili.

Když už máte dostatečně natrénováno, můžete zkusit závody. „Začíná se na nejkratších tratích 100 a 250 metrů. Na delších 500 a 750metrových už se měří čas. Závodní plavci nejsou žádní nudisti, proto do povinné výbavy patří boty, plavky a plavecká čepice,“ připomíná pan Vladimír.

Otužilecký třes

I profesionálům se může stát, že neodhadnou pobyt ve vodě, podcení teplotu a doje k podchlazení. U lehčí formy je člověk bledý a při vědomí. „Určitě není dobré, vodit ho hned do tepla. Měl by se postupně rozhýbat ať už chůzí, nebo lehčím poklusem. V závažnějším případě musí přijet lékař. Plavcům se i někdy třesou svaly, tělo tak reaguje na silné prochladnutí. Není třeba to nijak potlačovat, je to podobné, jako zimnice před horečkou a poměrně rychle tento stav odezní.“

Na zimní závody v plavání se můžete přijet podívat do Pardubic už první sobotu v roce 2018.

autor: RIH
Spustit audio