Lesopark Jiřího Potůčka v Pardubicích připomíná výsadek Silver A. I hrajícím si dětem

Lesopark Jiřího Potůčka v Pardubicích připomíná výsadek Silver A. I hrajícím si dětem. Hovoří Jiří Kotyk a František Bobek
V pardubické čtvrti Trnová je nevelký lesík, kterému se říká Dubinka. Četník Půlpán v něm zastřelil 2. července 1942 Jiřího Potůčka, radiotelegrafistu parašutistického výsadku Silver A. Památník Jiřímu Potůčkovi vznikl na místě jeho skonu hned po válce.
Pietního aktu se tenkrát zúčastnila i Potůčkova maminka a odvezla si z Dubinky symbolickou hrst hlíny. Nápis na památeční desce nesl informaci o západním odboji, a tak se po únoru 1948, kdy začal mít přednost východní odboj, deska několikrát změnila.
Poslední velkou proměnou prošel památník během výstavby nedalekého sídliště, kdy lidé z Městského úřadu z Pardubic VII přišli s nápadem vybudovat v této lokalitě park pro trávení volného času. A propojit pietní místo, připomínající události druhé světové války s multifunkčním parkem.
V lesoparku si tak dnes na své přijdou jak malé děti na pískovišti a prolézačkách, tak starší děti a dospělí ve venkovní posilovně. Zajímavé je také hřiště na pétanque a velké sportoviště s umělým povrchem.
Historii místa připomíná moderní informační tabule s fotografiemi a textem vysvětlujícím název lesoparku a roli výsadku Silver A v protifašistickém odboji. Všichni parašutisti z tohoto výsadku mají v lesoparku svůj vlastní památeční kámen.
A upomínku mají i ostatní válečné paravýsadky. Například Gabčík s Kubišem z výsadku Anthropoid, jejichž hlavním úkolem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A připomenuti jsou členové ostatních výsadků z paraskupin Bioscop, Tin nebo Out Distance.
V pardubickém Lesoparku Jiřího Potůčka se konají pravidelné vzpomínkové akce a také branné závody dětí základních škol a víceletých gymnázií, tak zvané Battlefieldy, které pořádá Československá obec legionářská a jsou zaměřeny právě na události kolem výsadkové skupiny Silver A.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Členky Femenu protestovaly v Paříži proti autoritářství, e-mail je označil za hajlující Ukrajinky
-
Přerušení výkonu trestu. Aktéři v kauze strojírenského parku půjdou na svobodu, nemusí ani hradit pokutu
-
‚Prezident plodnosti‘ chystá plán na zvýšení porodnosti. Trump ale Američanky spíš nepřesvědčí
-
V kanadském Vancouveru najel řidič do davu na festivalu. Několik lidí zemřelo a další utrpěli zranění