Martin Chodúr miluje široký hudební záběr. Rocková kapela ho svazovala

19. listopad 2018

Není to zpěvák, který by celou kariéru držel jednu polohu. Rád je střídá a vymýšlí nové věci. Teď přichází na trh s vánočním albem a koncerty s velkými orchestry.

Vítěz historicky prvního ročníku soutěže Česko Slovensko hledá Superstar z roku 2009 se od dob triumfu v soutěži změnil. Tehdy oslavil teprve 20. narozeniny. „Vždycky jsem chtěl být sólový zpěvák. Když jsem začínal v rockové kapele, byl tam přesně daný zvuk a cokoliv jiného působilo jako rušivý element. Přicházel jsem s různými nápady, což rockeři duší a tělem odmítali a nelíbilo se jim to,“ vzpomíná Chodúr.

Jak říká, tak jako sólový zpěvák může dělat skoro cokoliv. „Můj hlas zůstává do určité míry stejný a mění se jenom prostředí, ve kterém působím. Nikdy jsem se nechtěl vydat jenom jedním směrem.“

Stálá hodnota pro konec roku

Letos Martin Chodúr natočil za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava své první vánoční album. Na jeho vydání naváže třeba koncert s Komorní filharmonií Pardubice. Ten bude 12. prosince od 19:30 s dirigentem Markem Štilcem v Domě hudby. „Každý koncert s velkým hudebním tělesem je velkým zážitkem. Aranže jsou psané úplně jinak, zvuk je úplně jiný a člověku se taky zpívá úplně jinak.“

Martin Chodúr: Od klarinetu přes rockovou kapelu ke koncertování s filharmonií

Zpěvák Martin Chodúr

Zálety jsme natáčeli mimo rozhlasové studio, na letišti ve Starém městě u Moravské Třebové na nejvýchodněji položeném letišti v Pardubickém kraji. A protože se tu cítím jako doma, vzala jsem s sebou zpěváka, skladatele, textaře a hudebníka Martina Chodúra. Toho, který se před devíti lety stal první Československou Superstar.

Proč? „Když se pořádné opřu do toho hlasu, jdou se mnou desítky lidí, což je naprosto skvělý pocit. Pak jste odvážnější a cítíte se komfortněji. Studoval jsem klarinet a mám tedy k vážně hudbě blízko. Je to pro mě barevná hudba, která skýtá neuvěřitelné množství různých nálad. Navíc Vánoce jsou každý rok a jsem tedy rád, že vzniklo něco se stálou hodnotou,“ připouští Martin Chodúr.

A proč nahrávka podle něj není tuctovou vánoční deskou? „Na albu je symfonický zvuk, ale zároveň se udržel popový styl zpěvu. Vzali jsme třeba píseň Frankie Goes To Hollywood anebo Cohenovo Hallelujah, vložili jsme jim všechnu barvu a umění orchestrálního zvuku, ale zároveň jsme zachovali popovou stránku.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.