Méně výuky u zvířat. Zemědělské školy zavádějí opatření kvůli slintavce a kulhavce

Školní farmy v Pardubickém kraji omezily praktickou výuku
Za normálních okolností by se učili pečovat o krávy, ovce a kozy, ale teď to nejde. Střední zemědělské školy v Česku reagují na riziko šíření slintavky a kulhavky a preventivně omezují odbornou výuku na svých školních statcích. K ohroženým hospodářským zvířatům žáky raději nepouští a provoz na farmách přizpůsobily nařízením státní veterinární správy. Stávající situace komplikuje výuku i na školách v Lanškrouně a v Chrudimi.
„Není to úplně příjemné pro nikoho, protože prakticky nemůžeme k žádným zvířatům. Je to těžké v tom, když chceme utužovat nějaké znalosti, co se týče kravína nebo ovcí, tak tam nemůžeme, nemůžeme si to opakovat,“ studentka tříletého učebního oboru Zemědělec - farmář Kristýna Morávková není momentálně z praktického vyučování nadšená, ale situaci chápe.
A dodává: „Jsme buď u malé mechanizace, učíme se s traktory, jsme v prasečáku, kde jsou opatření také, ale není to tak hrozné, potom máme ještě drůbežárnu.“ O praktickou výuku tak přišli žáci jenom z části.
Preventivní opatření budou mít dopad i na letošní závěrečné zkoušky. „Vzniklá situace nám významně ovlivní závěrečné zkoušky, protože nám vypadnou všechna živočišná témata, to znamená prasata, dojnice, skot, ovce, kozy, koně. My musíme nahradit všechny živočišná témata tématy z rostlinné výroby a mechanizace.“
Rohože a zákaz vstupu
Ve vjezdu školního hospodářství v Chrudimi jsou instalované dezinfekční rohože pro auta a pro pěší. Režim v areálu školního statku je aktuálně pod přísnými pravidly. Je tu omezený pohyb lidí, cizí osoby mají zakázaný vstup.
„Jsou tady rohože, které jsou zasypávané chloraminem. I pěší přecházejí přes rohože. Když někdo výjimečně musí vjet do areálu, tak projíždí přes rohože pro dopravní prostředky,“ dodává Valášek.
Podobná opatření platí teď i na školní farmě zemědělské a veterinární školy v Lanškrouně. Podle ředitele Davida Hrušky museli praxe omezit nebo přesunout na jiná místa. Škola také preventivně zrušila inseminační kurzy a odvolala velkou jarní prezentační akci, na kterou každoročně přijdou tisíce lidí.
Související
-
Na střední škole jezdectví v Kladrubech kralují dívky. Chlapce téměř vytlačily ze sedla
Střední škola chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem vznikla už v roce 1952. Tehdy bylo chovatelství doménou mužů. Dnes se situace zcela obrátila.
-
Čisto, správná hloubka a zaklopit. I orání pole musí nějak vypadat
Věděli jste, že v takové orbě se dá soutěžit? Dokonce existuje republikový šampionát. Mezi nejlepší oráče patří taky student chrudimské zemědělky Vlastimír Šorma.
-
Farmář vybudoval soběstačnou biofarmu. Doporučuje česká plemena
Petr Herynek vede firmu v Proseči na Chrudimsku. Začala mu ale vadit jednostranná pracovní náplň manažera. Chyběl mu pohyb na čerstvém vzduchu a obyčejná práce rukama.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Spolu a ANO v předvolebním průzkumu agentury STEM mírně ztratily. SPD si polepšilo
-
‚Tu ledvinu jsem chtěla, možná jsem sobecká.‘ Orgány od chudých Keňanů kupovali Němci i Izraelci
-
Referendum nebylo pouze o přehradě. Výsledek nás velmi těší, říká starostka Nových Heřminov
-
Další úmrtí při jízdě na střeše vagonů. V Berlíně na střeše S-Bahn zahynuli dva mladí lidé