Farmář vybudoval soběstačnou biofarmu. Doporučuje česká plemena

23. březen 2023

Petr Herynek vede známou firmu v Proseči na Chrudimsku. Časem mu ale začala vadit jednostranná pracovní náplň manažera. Chyběl mu pohyb na čerstvém vzduchu a obyčejná práce rukama. Proto koupil starý kravín v Martinicích u Proseče i s pozemky a vybudoval z něj biofarmu. Jeho cílem je udržitelnost a soběstačnost.

Hospodaří se svou rodinou na rozsáhlých pozemcích, věnuje se permakulturnímu pěstování rostlin a chovu českých plemen hospodářských zvířat. Národním pokladem jsou podle něj plemena Česká husa a Česká slepice.

Geneticky neupravená a odolná

Soběstačnost v domácnostech je teď velmi aktuální, i proto mají lidé stále větší zájem o chov zvířat, zejména slepic. Podle chovatele Petra Herynka je o plemeno České slepice velký zájem. I proto, že je geneticky neupravené. Navíc chov slepic je nízkonákladový způsob, jak jednoduše vytvořit v domácích podmínkách velmi kvalitní potravinu, tedy vejce, popřípadě maso.

Plemeno České slepice je zařazeno do Národního programu genových zdrojů. To znamená, že je tu snaha státu o udržení chovu tohoto původního plemene a zachování genotypu.

Plemeno Česká slepice je odolné a nenáročné

Česká slepice je plemeno, které má několik rázů. Jeden z rázů – nejznámější a nejprošlechtěnější – je Česká slepice zlatá kropenatá. Je nejoblíbenější a je také zařazen v genových zdrojích. Dalším rázem je Česká slepice bílá, Česká slepice koroptví nebo Česká slepice stříbrně kropenatá.

O tyto slepice je velký zájem. „Ale chovatel si musí ujasnit, jestli pro ně bude mít dobré podmínky, například dostatečný výběh. A pak taky, jestli chce mít geneticky upravenou nebo neupravenou slepici. Hybridy sice produkují maximum vajec, ale jsou geneticky upravované. A přibývá chovatelů, kterým jde o českost a krásu těch zvířat,“ říká Petr Herynek.

Dostatečný výběh je podmínkou

Tyto slepice jsou zdravotně odolné, a pokud mají dostatečný výběh, dobře nesou, navíc jsou to dobré kvočny. „Jsou to soběstačná zvířata, připravená na život v prostředí, kde jsou dravci. Mají totiž vyvinutý pud ochrany před káňaty, což například hybridní slepice o dravcích nemají ani ponětí,“ podotýká farmář.

Užitkovost těchto slepic je 140 až 150 vajec ročně, což je asi polovina toho, co snese slepice hybridní. Výhodou České slepice je ale to, že ještě ve čtyřech letech má celkem dobrou snůšku. Také maso České slepice je podle chovatele Herynka vynikající. Už za první republiky se s úspěchem vyváželo do Německa.

Spustit audio

Související