Mezi prsty Reného Matláška

17. duben 2018

Mladý folkový talent z Ostravy René Matlášek, zvaný Tesák, píše písně s obdivuhodnou lehkostí . Kromě skvěle zvládnutého řemesla, jak autorského či interpretačního, je tu navíc silný "hitmakerový" potenciál.

René Matlášek je devatenáctiletý mladík, kterého u po mnoho let můžeme vídat na scéně, ať už jako úspěšného soutěžícího na dětských žánrových soutěžích, tak jako sympatického uličníka z rodinné trampské kapely Marod, která se především na Ostravsku těší poměrně značné popularitě.  Před časem se navíc spojil s rockově laděnou omladinou v partě, která si říká Self made. Pravě tam se setkává s ještě o dva roky mladším sólovým kytaristou Víťou Štaiglem.

Z čirého autorského přetlaku to René začal zkoušet i na poli písničkářském a v loňském roce natočil sólové debutové album v nahrávacím studiu ST.Michael, ve spolupráci se zkušenými muzikanty někdejší  kapely Vlasty Redla s názvem Každý den jinak. S Víťou pak písně převedli do koncertní podoby.

Na jejich věk jde o muziku velmi vyzrálou a obrovský příslib do budoucna, protože Renému nelze upřít schopnost napsat hezkou píseň, se skvělou melodií a smysluplným textem,  v duchu těch nejlepších folkových tradic.  Album se jmenuje Mezi prsty a v tomto vydání pořadu Folková pohlazení z něj budeme ochutnávat a přináším i rozhovor s oběma protagonisty. 

Úvodní část pořadu je sestavena z nahrávek nedávno vzniklých, například od Jindry Černohorského, skupiny Epy de mye nebo Alibaba...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.