Přírodní dušičková výzdoba od srdce. Vyrobte si ji podle návodu zkušeného floristy
Dušičkové svátky jsou před námi a někteří lidé si každoročně vlastnoručně vyrábějí dekorace v podobě věnců. Ty pak na dušičky rozvážejí na hřbitovy, kde odpočívají jejich blízcí.
Pokud se vám tradiční věnce zdají okoukané, můžete zkusit letos něco jiného. Florista Petr Kopáč přináší tip na dušičkovou dekoraci ve tvaru srdce. Základem je rovný kus dřeva, který vyříznete do tvaru srdce, aranžovací hmota a přízdoby ze zahrady a lesa.
Základem je kus dřeva, aranžovací hmota a chvojí
„Aranžovací hmotu nalepte na dřevo, měla by mít asi tak tři centimetry na výšku. Potom hmotu namočte, aby se napila a vyživovala větvičky, které do ní budete napichovat.
Použil jsem větvičky ze stříbrné jedle. Všechny musí být stejně dlouhé, přibližně dva až tři centimetry. Půl centimetru si nechte na zapíchnutí. Nejdřív napíchejte větvičky po obvodu kolem dokola a postupně vyplňujte do středu, až to bude celé zelené a bude se vám to líbit, máte skoro hotovo,“ popisuje výrobu srdce florista Petr Kopáč.
Pro přízdoby do přírody a na zahradu
Srdce s vypíchanými větvičkami pak dozdobte přírodními dekoracemi. Využijte různých odstínů zelené, oranžové a hnědé, na zahradě najdete stříbrnou.
Dekorace na větvičky nalepte tavnou pistolí. Kombinujte šípky, velmi hezky působí bukové listí, žaludy, kaštany, šišky. Pokud chcete něco výjimečného, můžete si koupit například plody eukalyptu, které vypadají jako malé knoflíky nebo tzv. cedrové růže, což jsou špičky otevřených vyzrálých šišek z cedru, které vypadají skutečně jako drobné růžičky.
Stříbrnou barvu zastoupí starček, který se vysazuje na zahradách mezi letničky nebo levandule. Vytvoříte tak na srdci barevné kontrasty, které dekorace velmi pěkně pozvednou.
Jak se zbavit vláken z tavné pistole
Přízdoby se na chvojí lepí tavnou pistolí. Na spodek přízdoby kápnete trochu lepidla a pár vteřin držíte na chvojí, aby lepidlo zaschlo a drželo. Přitom se ale vytvářejí vlákna z lepidla, která jsou pak všude. Jak se jich zbavit?
„Vezměte špejli nebo tenký klacík a jezděte s ním po povrchu dekorace. Postupně se jednotlivá vlákna budou na špejli namotávat a vznikne obrovský „uchošťour“ z vláken, kterých se tímto způsobem zbavíte,“ usmívá se florista Petr Kopáč.
Jak navázat šišku na drát? A jak správně tzv. umotat dušičkový věneček? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Barevný podzim u vás doma. Vyrobte si s námi dekorace
Příroda se oblékla do červených, žlutých a rezavých barev. Chcete mít kousek té krásy doma? Vyzdobte si svůj byt. Jak na to nám poradila Martina Moličová z pardubic...
-
Mišpule, klokočí, mochyně, šeřík. Podzimní přízdoby rozveselí dušičkový čas
Blíží se dušičkový čas. A při té příležitosti ti šikovnější z nás vyrábějí různé dekorace v podobě podzimních truhlíků nebo dušičkových věnců.
-
Není věnec jako věnec. Nespleťte si dušičkový s adventním
Věnečky jsou základem dušičkové, ale i adventní výzdoby. Každý, kdo má šikovné ruce, zvládne výrobu jednoduchého věnce sám. Takový vlastnoručně vyrobený věnec má pa...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.