Mimořádný český překladatel Pavel Eisner

8. červenec 2018

Kralupy nad Vltavou hostí 20. ročník semináře izraelských tanců. Připomeneme si také výročí úmrtí Pavla Eisnera a konferenci o židovských uprchlících, která se konala před 80 lety ve francouzském Evianu.

MACHOL Čechia 2018 – tak se jmenuje mezinárodní seminář izraelských lidových tanců. Jubilejní, už 20. ročník proběhne pod vedením profesionálních učitelů z Izraele od 11. do 15. července v Kralupech nad Vltavou. Více řekne Daniela Brůhová.

Pavel Eisner, známý pod pseudonymem Jan Ort, byl významný český překladatel židovského původu, literární vědec, mimořádný znalec cizích jazyků, který deportaci do Terezína unikl díky osudové náhodě. 8. července uplynulo 60. let od jeho smrti. Jak významné je jeho dílo, zjišťovala Terezie Jirásková.

V těchto dnech si připomínáme 80 let od konání konference o židovských uprchlících ve francouzském Evianu. Výročí se věnuje Leo Pavlát.

Leo Pavlát

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.