Mlékárna Litagro končí

13. únor 2003

Po více než 70 letech uzavírá svůj provoz Od prvního března bude bez práce na osm desítek jejích zaměstnanců. Mlékárna Litagro, která se specializovala na výrobu sýru eidam a úpravu sáčkovaného mléka, je dceřinou společností Olešnické mlékárny, právě ta rozhodla o uzavření litomyšlského provozu. Další podrobnosti zjišťovala Tereza Klůsová

Vedení obou mlékáren nehodlá záležitost medializovat a vzniklou situaci komentovat na mikrofon. Hlavním důvodem uzavření litomyšlské provozovny je prý zastaralost jejího vybavení. Investice do nového zařízení a výrobních linek tak, aby odpovídaly přísným normám Evropské unie by si údajně vyžádaly příliš velké finanční prostředky. Proto je uzavření litomyšlské výroby pro Olešnickou mlékárnu daleko hospodárnější než udržení jejího provozu. Uzavření mlékárny se prý neodrazí na tamním trhu s mléčnými výrobky. Každopádně ale přivádí do nelehké situace 80 ze 100 současných zaměstnanců. Jejich propuštění bude znamenat vzrůst nezaměstnanosti v Litomyšli o půl procenta. Mlékárna bude sloužit měsíc či dva už jen jako sklad výrobků. Potom se brány litomyšlského Litagra uzavřou definitivně.

Dobré mléko je základ
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.